Blog o pięknych i mądrych książkach dla dzieci.

O książkach i grach, które nam się podobają, ciekawych miejscach, w których byliśmy i o wydarzeniach, w których uczestniczyliśmy. A także o paru innych rzeczach...

poniedziałek, 11 lipca 2011

Przygody Astrid - zanim została Astrid Lindgren, Björk & Eriksson

Franek pojechał na kilka dni do Babci, która wcześniej przez tydzień była u nas i co wieczór Frankowi czytała.
- Co Ty zrobiłaś, dałaś mu tę książkę, która mi się nie podoba, a Franek chce, żebym mu ją w kółko czytała! - moja mama nie była zadowolona z wyboru lektur, które Franek ... sam spakował sobie do torby. Mowa o Przygodach Astrid - zanim została Astrid Lindgren. To chyba najlepsza rekomendacja książki dla dzieci :)
Przyznam, że wypożyczając tę książkę w bibliotece bardziej brałam ją dla siebie niż Franka - szczerze mówiąc, myślałam że ta forma nie przypadnie mu do gustu. Trochę suchych faktów encyklopedycznych i starych zdjęć (na końcu książki mamy fakty z biografii A.L. w pigułce wraz ze zdjęciami - idealne dla ciekawskich starszych dzieci), trochę historii z życia małej Astrid i jej rodzeństwa, dziejących się w zupełnie innych realiach niż niż te znane współczesnym dzieciom, bo na początku ubiegłego wieku... Jak się okazuje upodobania dziecięce chodzą swoimi ścieżkami i nie zawsze nawet rodzic jest w stanie przewidzieć, co trafi w gusta literackie młodego czytelnika, a co nie...
Mówiąc krótko, Franek kilka razy, jak sam z dumą mówi, przeczytał tę książkę od początku do końca i nie zanosi się, żeby spoczął na laurach :) Z ta różnicą, że po powrocie do domu czyta mu ją nie babcia, tylko ja.

mała Astrid
Mnie na pewno ta książka zmobilizuje do głębszego zapoznania się z twórczością Astrid Lindgren, co nie będzie trudne, bo rosną mi kolejni czytelnicy. Już teraz wyłapuję wiele odniesień do twórczości tej wspaniałej pisarki, choć jak już pisałam, czytałam niewiele z jej książek - widać, że pisarka czerpała garściami ze swojego życia, a wiele przygód i historii, które opisuje m.in. w Dzieciach z Bullerbyn czy Pippi Långstrump były jej udziałem.


zabawa w "nie dotykać podłogi"

Czytając Przygody Astrid poznajemy rodziców pisarki, jej rodzeństwo, przyjaciół i sąsiadów. Towarzyszymy przyszłej autorce poczytnych książek  w zabawach jej i jej rodzeństwa, które nie zawsze podobały się ich rodzicom, ale zawsze były pasjonujące! Dziwne, że nie zabawiliśmy się na śmierć! - wspominała Astrid.
Mnie urzeka atmosfera panująca w Vimmerby, szacunek jakim dorośli darzą dzieci i odwrotnie, atmosfera pełna ciepła i miłości i beztroska zabawa, jakiej często pozbawione są współczesne dzieciaki, ale też szacunek do pracy i czasem ciężka praca, której często nasi najmłodsi w ogóle nie znają.... Świetna książka, warta poznania nie tylko ze względu na fakty biograficzne Astrid L. - dla dzieci i nas, czytających im rodziców. Jedyną uwagą jaką mogłabym mieć, byłyby ... ilustracje. Jakoś tym razem, w tej książce kreska pani Evy Eriksson mi nie do końca pasuje, ale to zupełnie subiektywne zdanie. Frankowi się podoba!
Ale plus za oryginalne fotografie, oczywiście czarno-białe - piękne!


Przygody Astrid - zanim została Astrid LindgrenChristina Björk,ilustrowała Eva Eriksson, Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2007 r.


4 komentarze:

 1. Ewa: Cudowna ksiązka, dla dorosłych polecam natomiast "Portrety Astrid Lindgren" wydane przez Naszą Księgarnię. Pozdrawiam - Ewa

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka i ilustracje cudowne jak sama pisarka! Widzę, ze ostatnio na blogu królują książki ZAKAMARKOWE :-)Dobrze, że Wasza biblioteka jest tak dobrze zaopatrzona :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja polecam, też dla dorosłych, "Od Astrid do Lindgren" powieść biograficzną z wyd. Czarne Vladimira Oravskiego i Kurta Petera Larsena. Ciekawa, krótka i miła forma.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mama Adama - biblioteka faktycznie ma parę fajnych książek, ale już za chwilę nie będziemy mieli czego tam szukać :(,
  Ewa i Rzeżucha: Przeczytam na pewno, dziękuję za podpowiedzi! pozdrawiam
  m.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...