Inne życie, Amanda Eriksson

Pewnego ranka, gdy się obudziłam poczułam się lekko oklapnięta. Przejrzałam się w lusterku i co zobaczyłam? Byłam zielona. Cała zielona. Dziadek powiedział, że jestem zazdrosna o dom mojego kolegi Mateusza. 
- Jeśli chcesz się z nim zamienić na jakiś czas to chyba da się załatwić - powiedział. - Świetnie - odparłam.

***

Bohaterka Innego życia zamienia się na kilka dni na domy z kolegą. Zazdrościła Mateuszowi mamy, zawsze elegancko ubranej, z pomalowanymi paznokciami i pięknego mieszkania. I taty, który mieszka z Mateuszem, a nie osobno, jak jej tata. Jednak szybko okazuje się, że tęskni za swoją mamą, która pozwala jej bawić się w domu i gra z nią w kuchni w unihokeja nie martwiąc się o stan porcelany, bo jej tu nie ma ;) Za mamą, która ma czas, żeby jej wieczorem poczytać książeczkę, a na śniadanie zrobić najlepsze naleśniki na świecie. Z konfiturą. I widzi, że tata Mateusza, choć jest w domu, to stale odgrodzony od reszty domowników gazetą. 


Dzieci często zazdroszczą innym dzieciom, tego czego same nie mają. Wydaje im się, że inni mają lepiej: ładniejsze zabawki, ciekawsze książeczki, przyjemniejsze domy i rodziców, którzy na więcej pozwalają, więcej kupują... Inne życie pokazuje, że wcale nie trzeba mieć super eleganckiego domu, super eleganckiej mamy, bo to nie rzeczy i status materialny dają nam szczęście, tylko ludzie którzy nas kochają, a my ich :)

Inne życie,
Amanda Eriksson
Tłum. Hanna Dymel-Trzebiatowska
Wyd. EneDueRabe,
2010.

Komentarze

  1. Świetna książka! Niejednemu dziecku przydałaby się taka zamiana :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj przydałaby się, przydała! pozdrawiam i miłego dnia!
    M.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz