O książkach niebanalnych, mądrych, ważnych i pięknie zilustrowanych. Dla małych i dużych, którzy zachowali w sobie dziecko.

niedziela, 30 grudnia 2012

Czarny ptak, Suzy Lee


Choć nie piszemy, to nadal czytamy.

Ostatnio zachwycił nas Czarny ptak koreańskiej pisarki i lustratorki Suzy Lee. Biorąc do ręki tę książkę miałam wątpliwości, czy to będzie lektura odpowiednia dla maluchów. Ale już pierwsze wspólne - próbne - oglądanie je rozwiało. Dzieci w cudowny sposób otwarte są na INNE książki, to my dorośli często myślimy stereotypowo, mamy uprzedzenia i szufladki, do których chętnie wszystko upychamy.

Książka pobieżnie przeglądana, ze względu na czarno-białe ilustracje wykonane techniką litograficzną, może sprawiać wrażenie trudnej, smutnej, pesymistycznej. Jednak strona po stronie - smakowana i oglądana z uwagą, zaprzecza temu wrażeniu. Bo to książka o sile, która w nas drzemie i potędze wyobraźni.
Dziewczynka, która jest główną bohaterką odrywa się od problemów rodziców, których nie rozumie, a nikt z dorosłych jej ich nie tłumaczy, i porwana przez ptaka, który wzbudzał jej podziw - unosi się w przestworza. Lecąc z ptakiem, który jest dla niej wsparciem i sprzymierzeńcem, odkrywa smak wolności i swojej siły...
Piękna opowieść, którą pokochają nie tylko dzieci, ale i dorośli.


Czarny ptak,
Suzy Lee
,

Wydawnictwo Kwiaty Orientu, 2010."Czarny ptak" to książka, która na pierwszy rzut oka może wielu rodziców nie zachęcić do czytania jej dziecku – biało czarne rysunki wykonane technika litografii dosyć ponure, chwilami rysowane nieco niedbale, jakieś czarne ptaszysko, którego można się przestraszyć i bardzo, bardzo mało słów.

Ale proszę spróbować. Nie zrażać się pierwszym odczuciem. Pozory naprawdę czasem mylą.

Czarny ptak to książka, jak stwierdza w przedmowie sama tłumaczka, Edyta Matejko-Paszkowska, „ nie łatwa w odbiorze”. Wymaga uwagi. Nie da się przeskakiwać ze strony na stronę, trzeba się zatrzymać i dać się ponieść historii o dziewczynce i czarnym ptaku.

O czym opowiada książka koreańskiej pisarki Suzy Lee? Na tytułowej stronie narysowana jest główna bohaterka z rękami wyprostowanymi jak do lotu, a cień dziewczynki układa się w ptaka. Ta ilustracja to klucz do książki – bohaterka i ptak to jedno,

Dziewczynka, jak dowiadujemy się z pierwszych stron książki ma problemy w domu. Nieporozumienia między rodzicami wywołują w niej niepokój, strach, a dorośli nie chcą czy nie potrafią wyjaśnić jej, co się między nimi dzieje. Dziecko jest samo w sytuacji, której nie rozumie.

Dziewczynka obserwuje ptaka i wzdycha ”Och, gdybym miała takie skrzydła jak ty...” To co? Możemy się domyślać, co by się wtedy stało: odleciałaby? Byłaby silna? Wolna? Mądra? Przestałaby się bać?

Na jednej stronie obserwowany ptak jest zwykłym, małym czarnym ptakiem, na drugiej – urasta do zwierza kilkakrotnie większego od dziewczynki, którą chwyta dziobem i unosi w powietrze. Dziecko na początku jest wystraszone, jednak szybko czuje w ptaku sprzymierzeńca, czuje jego potęgę i siłę i daje mu się ponieść. Obserwuje swój dom, ulicę miasteczko z wysokości, widzi jak stają się małymi punkcikami...Dziewczynka czuje jak wzbijają się i wyżej i wyżej, my też czujemy razem z pęd powietrza i poczucie wolności. Bo dziewczynka lata! Unosi się nad ptakiem, który ją chroni i zabezpiecza.

Bohaterka czuje się lekko „To dlatego, że teraz i ja mam swoją tajemnicę”. Już wie, że zawsze kiedy tego zapragnie, pojawi się ptak, który da jej poczucie wolności i siły. Piękna opowieść o odkrywaniu możliwości, które w nas drzemią i potędze wyobraźni.
(moja recenzja do portalu ksiazkisawazne)

2 komentarze:

  1. Już sama okładka intryguje, a i pomysł na fabułę jest świetny :)

    OdpowiedzUsuń
  2. To książka, do której chętnie będziemy wracać.
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...