Blog o pięknych i mądrych książkach dla dzieci

piątek, 1 lutego 2013

Chłopiec i pingwin, Oliver Jeffers

Kiedy chłopaków dopada wirusisko, z nosów płynie fontanna, a płuca szarpie kaszel - sięgamy po sprawdzone książki. Takie, przy których można się przytulić i zamyślić, i które zawsze dobrze się kończą. Jedną z takich książek, ulubionych, jest Chłopiec i pingwin Olivera Jeffersa.

Był sobie raz chłopiec i pewnego dnia w drzwiach jego domu stanął pingwin - już pierwsze zdanie zapowiada książkę niezwykłą i taka ona jest rzeczywiście. Wspaniale opowiedziana historia chłopca i pingwina, mądra, i pięknie zilustrowana.

Pingwin miał smutną minę, więc chłopiec pomyślał, że pewnie się zgubił. Postanowił pomóc mu odnaleźć drogę do domu. Pytał w Biurze Rzeczy Znalezionych, pytał napotykane ptaki i kaczkę w wannie, ale nikt nie szukał pingwina. Kiedy więc dowiedział się, że pingwiny żyją na Biegunie Południowym postanowił pomóc mu tam się dostać... Co się wydarzy, kiedy chłopiec i pingwin dotrą na Biegun? Czy chłopiec zostawi tam przyjaciela i wróci do domu? Czy może...? Piękna książka o samotności i lekarstwie na nią -  przyjaźni. I dla przedszkolaków i starszych.
Czytając tę książkę nie sposób nie zachwycać się ilustracjami - Oliver Jeffers ma dar przekazywania emocji, im prościej tym bardziej, wystarczy popatrzeć na chłopca i pingwina, którzy choć narysowani bardzo prosto i lekko  - mimiką oddają swoje uczucia i emocje. Morze zdumiewa, zachwyca i przeraża rozmachem i kolorami, patrząc na te ilustracje czujemy przestrzeń i jego wielkość.

Autora znamy już z innej książki, równie ciekawej i mądrej - pisałam o niej TU

Chłopiec i pingwin,
Oliver Jeffers,
Wydawnictwo MAM,
2010.1 komentarz:

  1. Mój syn dałby się pokroić za takiego pluszowego pingwina z Madagaskaru ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...