Czekając na jednorożce, Beth Hautala


Najpierw bardzo spodobała mi się okładka. Potem przeczytałam stronę, czy dwie i odłożyłam książkę. Sięgnęłam po nią ponownie kilka dni temu i nie mogłam się oderwać. Z książkami jest tak, że każda ma swój czas, czasem trzeba poczekać na ten moment.

Sięgnęłam po tę książkę i odpłynęłam... Jest piękna! Stonowana, wyciszona, ale mimo to pełna emocji i obrazów. To jedna z tych opowieści, które zapadają głęboko w serce, a z bohaterami nie rozstajemy się zaraz po przeczytaniu.
Z ogromną wrażliwością, delikatnością i wnikliwością autorka przygląda się 12-letniej dziewczynce, która straciła mamę, a za chwilę straci i swój dom, znajome miejsca, kolegów, bo wraz z ojcem przenosi się na kilkumiesięczne badania naukowe na Arktyce.

Między ojcem a Talią jest pustka przybierająca kształt matki. Choć obydwoje ogromnie tęskną - nie potrafią mówić do siebie o stracie. Nie potrafią na głos wspominać. Słoik życzeń Talii, Inuici i ich opowieści i legendy, zimna kraina, gorąca czekolada i głęboki smutek, z którym trzeba się uporać, aby móc pójść dalej. Poruszająca, pełna myśli, które mogą okazać się ważnymi dla tych, którzy też stracili kogoś bliskiego, kogoś, kogo kochali najmocniej na świecie.

Piękna historia o samotności, o żalu i tęsknocie, którym trzeba pozwolić rozgościć się w sobie, przeżyć je, by potem pozwolić im odejść i żyć. Piękna opowieść o przyjaźni i ludziach - jak bardzo jesteśmy sobie potrzebni i ile nawzajem możemy wnieść do swojego życia. I o dojrzewaniu.

To książka do delektowania się słowem, które pięknie wybrzmiewa pośród ciszy Arktyki. Jeśli czytając ją usłyszycie śpiew waleni - pomyślcie życzenie...


(...) Istnieją dwa rodzaje opowieści. Te, które pomagają ludziom wyjaśnić to, w co nie potrafią uwierzyć, i te, które pomagają uwierzyć w to, czego nie potrafią wyjaśnić. (...)Czekając na jednorożce,
Beth Hautala,
Tłum. Zuzanna Byczek,
Wydawnictwo Linia, seria Biała Plama,
Oprawa miękka,
projekt okładki: Agnieszka Woźniak
Stron: 276
Format: 16.3x18.5
Cena 45 zł,
wiek: od 12 lat.Komentarze

Prześlij komentarz