Było sobie życie, Był sobie człowiek, Była sobie ziemia - gra


Jak to się dzieje, że chodzimy, oddychamy, myślimy, dlaczego bije serce? Co to są chromosomy, hormony, enzymy, wirusy, bakterie, toksyny... Dla dzieciaków, które z własnej i nieprzymuszonej woli pod koniec lat 80. zasiadały przed telewizorami i przyswajały wiedzę o funkcjonowaniu ciała człowieka, nie były to nudne tematy. A to za sprawą Alberta Barillé'a, reżysera i Jeana Barbaud'a, rysownika, którzy stworzyli animowany serial "Było sobie życie".
Byłam jednym z widzów - Mistrza z długą siwą brodą, oprowadzającego nas po organizmie człowieka -  głównego i najważniejszego bohatera serialu - nie sposób zapomnieć. W serialu występowali też Piotr, Pierretka, Porucznik PSi, Konus i Wredniak.

Ze wszystkimi bohaterami mamy możliwość spotkać się ponownie, nie tylko oglądając ich na ekranie, ale i czytając komiksy, czy grając w gry. A to dzięki wydawnictwu Hippocampus, które przypomniało starszym widzom i pokazało młodszych edukacyjny program serią komiksów i książek: "Było sobie życie", "Był sobie człowiek", "Byli sobie podróżnicy", "Byli sobie wynalazcy", "Był sobie kosmos", "Były sobie Ameryki".

Nie zachwyca mnie kreska Jeana Barbaud'a, jednak mam do niej sentyment, a chłopaki nie mają nic przeciwko - przeczytali komiksy bez marudzenia i sporo się dowiedzieli, a przecież o to chodzi. Wiedza podana w sposób lekki i ciekawy jest wiedzą, która zostaje w głowie na długo.Było sobie życie. Mózg

Ta część prezentuje działanie mózgu jako organu, ale i pokazuje, jak zmieniał się na przestrzeni czasu - od tych prehistorycznych, gdy jedynymi żywymi organizmami były bakterie, przez erę gadów po czasy człowieka; jak rozwijała się kora stara i kiedy powstała kora nowa. Skomplikowane? Tylko pozornie, kiedy zaczniecie komiks czytać, wszystko wyda się łatwiejsze. Na kolejnych obrazkach zajrzymy w głąb mózgu, dowiadujemy się za co odpowiedzialne są jego poszczególne części i czytamy o emocjach. Zobaczymy, jak mózg reaguje na różne sytuacje. Mózg jest fascynujący i pełen tajemnic. Do książki dołączona jest płyta DVD z 4 odcinkami z z kolekcji filmów „Było sobie życie” (jest ich 26).

Było sobie życie. Mózg,
wyd. Hippocampus
Oprawa: twarda,
Format: 21,5×29,8 cm,
Stron: 48.


Był sobie człowiek. Miniencyklopedia dla dzieci


Fascynująca podróż w czasie od epoki dinozaurów do 1900 roku. Mini encyklopedia podzielona na rozkładówki z krótkimi tekstami, kolorowymi ilustracjami i ramkami - ciekawostką Mistrza,  słowniczkiem i dowodem osobistym (tu pod lupę brane są głównie konkretne osoby, ważne dla swoich czasów, które czegoś dokonały, zapisując się w historii na stałe). Mistrz zadaje też pytanie sprawdzające - odpowiedzi zebrane są na końcu strony. Epoki historyczne, ważne wydarzenia z dziejów ludzkości, ważni ludzie - wiedza jest skondensowana, podana w przystępny sposób, tak by nie przygnieść dziecka trudną wiedzą i nie znudzić.
Do książki dołączona jest płyta DVD.

Był sobie człowiek,
Barille Albert
Wydawnictwo: Hipocampus,
Oprawa: twarda,
Stron: 48,
Format: 21.5x25 cmGra Była sobie ziemia. Zbuduj ekologiczne miasto

To gra, w której celem jest  stworzenie przez każdego z graczy jak największego, w pełni ekologicznego miasta.
Po kilku rozgrywkach młodzi gracze będą mieli sporą wiedzę na temat energii odnawialnej, ekologicznego transportu miejskiego, oczyszczalni ścieków, segregacji śmieci i ich recyklingu itp.. Podobnie jak mocne przekonanie na temat konieczności tworzenia w miastach miejsc zielonych - parków. Ta gra nie tylko jest fajną zabawą i rozrywką, ale też porządkuje i rozwija ekologiczną wiedzę. Edukacja i zabawa w jednym - dobre zestawienie!
Zasady gry wbrew pozorom - czyli rozbudowanej instrukcji - są dosyć proste, choć nam sporo czasu zajęło "wgryzienie się" w nie (kilka rozgrywek z instrukcją w ręku). I choć gra jest edukacyjna, ciekawa i ładna - moim chłopakom nie podeszła do końca, wolą grać w inne gry.

Liczba graczy: 2-4 osoby
Wiek: od 7 lat
Czas gry: ok. 45 - 60 minut
Komentarze

  1. Właśnie mi przypomniałaś jak dawno nie graliśmy w tę grę, a bardzo lubimy :) Co prawda mamy Było sobie życie i podróżnicy, ale uwielbialiśmy w to grać :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz