Józef Wilkoń w Japonii, czyli o wystawie w Powsinie


„Józef Wilkoń w Japonii” to tytuł wystawy ilustracji Mistrza w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie (willa Fangorówka). Wystawę można oglądać od 10 kwietnia do 12 maja. Polecam serdecznie, bo tam jest po prostu pięknie. Wiosna to świetny czas na wyjazd do Powsina — budzące się do życia rośliny na powietrzu i te w pełnym rozkwicie w szklarniach plus ilustracje Wilkonia — sprawią, że dobrze spędzicie czas.

Wystawa odbywa się w ramach Miesiąca Japońskiego — prezentowane prace stanowią japoński wycinek w działalności Józefa Wilkonia. Można obejrzeć oryginalne książki z ilustracjami autora, wydane w Japonii, trochę zdjęć z japońskich wystaw, spotkań i warsztatów z dziećmi i oczywiście ilustracje z książek. Nie zabrakło też rzeźb.


Wilkoń w Japonii


"Współpraca artysty z Japonią rozpoczęła się w końcu lat 60. XX w. Dwadzieścia lat później burmistrz miasta Oshima pan Chakira Yoshida założył muzeum ilustracji książkowej i do planowanego osobnego pawilonu polskiego artysty zakupił kilkaset jego prac. Pawilon jednak nie powstał z powodu śmierci pomysłodawcy. Wciąż jednak ok. 400 prac Wilkonia eksponowanych jest w japońskich muzeach z Oshima Museum Pictures Book, w Chihiro Art Museum w Azumino i w Korusaua. W 1984 roku Wilkoń otrzymał w Tokio prestiżową nagrodę "The Owl Prize"
(z folderu wystawy)
Komentarze