Gdzie jest noc, Agnieszka Wolny-Hamkało, il. Maria EkierGdzie jest noc” to liryczna wędrówka po mapie miejsc, w których kryje się noc. Porusza to, co ukryte, te najdelikatniejsze, wyczulone na poezję struny. Sprawia, że to, co wybrzmiewa — słowo — zaskakuje, obiecuje i prowadzi nie tyle w noc, ile w cały intymny mikrokosmos. Bo ta książka ma w sobie mnóstwo zmysłowości i intymności. Bo taka przecież jest noc. Tajemnicza, wymykająca się, nieoczywista, nieokreślona. Gęsta, ciepła i mroczna. Niepokojąca i głośna w swojej ciszy.

Niby to wyliczanka miejsc, ale sprowadzenie tekstu do takiego określenia byłoby dla niego bardzo krzywdzące. Bo to zdecydowanie więcej. Poemat, który wprowadza czytelnika — bez podziału na wiek — w świat poezji.

Ucieka pod liście,
śpi pod piaskownicą,


zapada się w studni,
liczy żebra mostom,
spaceruje po dnie.

Wersy — pulsują, pęcznieją, wybrzmiewają. Nabierają mocy i wprowadzają w świat, gdzie słowa odejmuje się jak łuski cebuli, by dotrzeć do sedna. Daję się uwieść poszukiwaniu nocy, wracam do tych słów, obracam je na języku, powtarzam w myślach akapity. Prostota, świeżość i lekkość opowieści zanurzonej w czerni nocy, robi wrażenie, rezonuje w głowie i zmusza do zanurzania się w tej historii, smakowaniu jej wciąż na nowo. Taką siłę ma prawdziwa poezja.


Na dnie kubków z herbatą,
w ostatnich scenach filmów
 można ja spotkać.
Na stacjach bezludnych
tankuje do pełna.


Pomysł na książkę zamieszkał w wielokrotnie powracającym pytaniu dziecka. „Gdzie jest noc” chce wiedzieć za dnia mała dziewczynka. No właśnie, gdzie ona jest, gdzie kryje się przed obnażającymi promieniami słońca? Marta Lipczyńska, wydawca, pytanie córki puściła w świat, a poetka przypatrzyła mu się z uwagą... I odpowiedziała. Z prawdziwą maestrią.

Najprostsze pytania potraktowane poważnie i szeroko mogą przynieść głębokie odpowiedzi.

Maria Ekier nadała tej wędrówce obraz i głębię, pozostawiając duże pole dla wyobraźni. Z ogromnym wyczuciem i umiarem porusza się po tej tajemniczej konstelacji miejsc — metaforycznie i trochę surrealistycznie, wybijając to, co ważne, dodając tekstowi subtelności. Przenikanie kolorów, gra światłem sprawia, że jej księżyce i ryby nie mają sobie równych!

Zakochałam się w tej książce. Wracam do niej. I za każdym razem tak samo mnie wzrusza i zaskakuje. I jestem przekonana, że nie przejdzie bez echa, bo jest warta uwagi, najwyższej!

Gdzie jest noc,
Agnieszka Wolny-Hamkało,
il. Maria Ekier
Format: 180 x 180 mm
oprawa twarda, folia soft touch,
stron: 36,
cena 34,90 zł


Komentarze