Jedyna taka Ester, Anton Bergman, il. Emma Adbåge


To wspaniała książka dla młodych, którzy wyrośli już z literatury dla maluchów, ale nie dorośli jeszcze do literatury dla nastolatków. Dla ludzi w okresie przejściowym, pełnym trudnych emocji, z którymi nie wiadomo, jak sobie poradzić. Kiedy chce się być starszym, ale w sytuacjach niezwyczajnych i skomplikowanych brakuje bagażu doświadczeń, z którego można zaczerpnąć podpowiedzi... To opowieść o rodzącej się przyjaźni, na której ścieżce czasem można potknąć się o wystające korzenie, a czasem z uśmiechem delektować pięknymi widokami. Książka o dzieciach, które z problemami próbują poradzić sobie same, najlepiej jak potrafią, czasem nawet i kłamstwem. To dobra książka, szczera i prawdziwa. To sztuka prostym językiem opisać tyle emocji!

9-letnia Signe zbliża się do nowej koleżanki w klasie. Nowa jest zachwycająca pod każdym względem. Ma komórkę i klucze na szyi — może sama wracać do domu! Och, jak Signe jej tego zazdrości! Do tego często bywa sama w domu, umie unosić jedną brew i robi pyszne grzanki francuskie. Mama dziewczynki jest gwiazdą filmową i na imię jej Greta, Greta Garbo. Signe myśli sobie, że jej rodzina z mamą, nauczycielką codziennie wracającą z pracy do domu i gotującą obiady wydaje się taka zwyczajna, wręcz nudna... Ester czasem ma szalone pomysły, które sprawiają, że Signe nie wie, co robić. Przecież nie wolno szpiegować w pokoju nauczycielskim ani wynosić rzeczy ze sklepu bez zapłacenia... Nie rozumie zachowania nowej przyjaciółki, ale nie chcąc jej stracić — ulega.

Dlaczego Ester tak się zachowuje? Jaki problem ma Signe? Jedna jest bardzo samotna, bo straciła mamę, a tata pracuje całymi dniami. Druga, która jest powierniczką sekretów przyjaciółki, nie wie, jak się zachować. Wspólne sekrety uwierają, czy złamie przysięgę i powie rodzicom, którzy nigdy jej nie zawiedli, co ją męczy? Czy dorośli staną na wysokości zadania?

Powiem wam, że jak zaczęłam czytać, to nie mogłam tej książki odłożyć. Czułam te emocje, smutki i niepokoje. To cierpnięcie skóry i strach. Małe kłamstwo pociąga za sobą kolejne... Ważne, żeby mieć kogoś, kto pomoże rozplątać to, co się zaplątało i żeby tym kimś był rodzic (rodzice), na którego zawsze można liczyć...
Jedyna taka Ester,
Anton Bergman,
Ilustracje: Emma Adbåge,
wydawnictwo Widnokrąg,
Przekład: Marta Wallin,
Stron 128,
Oprawa: twarda,
Wiek: od 9 lat,
Cena 31 zł.
Komentarze

  1. Uwielbiam książki dziecięce poruszające trudne życiowe tematy. Tytuł zapisuję i kupię, jak tylko dzieci troszkę podrosną.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też takie lubię najbardziej :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz