Koralikowa historia, Magda Małkowska, il. Agnieszka Żelewska

Książki z serii Bajka Plasterek mają ważny cel: złagodzić ból po utracie kogoś bliskiego, pomóc zrozumieć, pocieszyć. Otulić tęsknotę i złagodzić gniew. Pokazać, że dziecko nie jest samo, że ma wokół siebie innych ludzi, którzy pomogą mu przetrwać i pomogą odnaleźć drogę do radości.

Choroba, odchodzenie, śmierć. Pożegnanie i czas po stracie. Dziecko, które przechodzi przez żałobę, mierzy się z emocjami, z którymi nie miało wcześniej do czynienia. Jest zagubione i osamotnione. Książki Plasterki pisane przez doświadczone autorki dodatkowo są konsultowane z psycholożkami, bo muszą zawierać elementy, które nadają im terapeutyczny charakter; pozwolą dziecku „zidentyfikować się z bohaterem i zrozumieć jego smutek, a potem wyrazić swój".

O czterech książkach z tej serii już pisałam, tu link https://tiny.pl/r2g3m. Wszystkie wydane są przez Fundację Hospicyjną, a na okładce mają logo ze słonikiem „Biblioteka Tumbo pomaga".KORALIKOWA HISTORIA, Magda Małkowska, il. Agnieszka Żelewska


„Koralikowa historia” to opowieść koralika — narratora i bohatera opowieści, w której uczestniczy, biernie, jak to koralik. Obserwuje świat wokół, a jest to świat małej Zosi, bo to jej został przekazany przez pierwszą właścicielkę, Igę.

Iga mieszka w bloku i jest sąsiadką Zosi. To postać pełna barw i śmiechu — podróżniczka, obieżyświatka i zbieraczka koralików, które przywoziła z odległych miejsc. Przyjaciółka mamy Zosi i samej Zosi, która z zachwytem wysłuchiwała opowieści i bawiła się koralikami. Iga ma zawsze czas dla Zosi, a jej opowieści są przepustką do innego świata. Jak cudowne nawlekać koraliki, bawić się w „chmurobranie” i słuchać o odległych krajach i przygodach!

Coś się jednak zmienia — Iga choruje, a mała Zosia czuje, że dzieje się coś złego, coś, na co nie ma wpływu i czego nie rozumie. Iga słabnie, traci siły i nie ma już tej energii co dawnej. Zosia staje się smutna. Widzi, jak zmienia się jej ukochana sąsiadka i czuje, że ją traci. 
Iga najpierw jest w domu, potem trafia do hospicjum. Zosia bardzo się martwi. Koralik wszystko to widzi i wie, że stoi przed nim niezwykle ważne zadanie, trwać przy Zosi i sprawić, by wspomnienia tej niezwykłej przyjaźni zawsze blisko, jak on sam, i by ból Zosi i rozpacz nie były tak rozdzierające. To on, czerwony koralik staje się plasterkiem na serduszko dziewczynki.

To ważna książka o towarzyszeniu w chorobie i czasie przed rozstaniem. Nie uleczy bólu dziecka, ale go oswoi. Cieszę się, że jest taka seria i wierzę w jej terapeutyczną rolę —  warto ją czytać ze wszystkimi dziećmi, nie tylko tymi, których temat dotyczy bezpośrednio.


Koralikowa historia,
Magda Małkowska,
il. Agnieszka Żelewska,
Fundacja Hospicyjna,
seria Bajka Plasterek,
oprawa twarda,
stron 48
wiek: od 4 lat.
cena 29,90 zł.


 

Komentarze