Pan Nikt, Joanna Concejo


Joanna Concejo to czarodziejka, która potrafi zatrzymać, a nawet cofnąć czas, przywracając nasze głęboko skrywane wspomnienia, zapisane w głowie i zapomniane obrazy, uczucia i emocje... W „Panu Nikt" delikatnie bierze nas za rękę i mówi „zatrzymaj się i patrz". I nagle cichną dźwięki i dostrzegamy, czujemy i słyszymy.

Lubię czasem popatrzeć na coś, co znam tak, że już tego nie dostrzegam i zobaczyć to inaczej, tak, jak może widzieć ktoś, kto widzi pierwszy raz. Spojrzeć świeżym okiem, z boku. Rutyna usypia ciekawość i zamyka drogę zachwytowi. Podobnie pośpiech. A my przecież ciągle gdzieś pędzimy.

Pan Nikt to starszy pan, który żyje powolutku, monotonnie, cicho. Nikt nie skupia na nim uwagi, nikt go nie dostrzega. Ileż osób mijamy codziennie na ulicy, stoimy za nimi w kolejce w sklepie, siedzimy obok w kinie, czy przechodzimy obok siebie na klatce schodowej, a zupełnie ich nie widzimy, nie poświęcamy ułamka myśli, nie mówiąc o spojrzeniu i uśmiechu? My też dla niektórych jesteśmy przezroczyści. A przecież każdy z nas niesie jakąś historię!

Joanna Concejo wyciąga Pana Nikta z niebytu, kieruje snop światła w jego stronę i woła: "Halo halo, ktoś tu jest i to nie byle kto!” Bo ten niepozorny Pan Nikt jest niezwykły.!
To opowieść o tym, jakie tajemnice kryją ludzie i jacy ciekawi mogą się okazać, jeśli tylko uważnie im się przypatrzeć, może zagadać, może zapytać, pomóc... Pan Nikt żyje w bańce swojej samotności, podobnie do wielu. Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym, na drugi też. Jest stary i dużo czasu spędza wyglądając przez okno, aż dzieci się go boją, czyta gazetę, je zupę, pierze i zmywa, podlewa kwiatka. A przecież robi coś niezwykłego, a przecież co noc sięga gwiazd!

Surowy, lapidarny tekst — przejmujący w swojej prostocie. I ilustracje, w których widać charakterystyczny, nostalgiczno-poetycki styl ilustratorki. Każda strona to majstersztyk. Powtarzający się roślinny motyw na ścianach, materiałach i obiciach, kwiaty w wazonie, doniczce, Przykuwające wzrok przedmioty (dlaczego właśnie te?), zgaszone kolory. Rybki pływające w misce, chmury wylatujące z filiżanki, karczoch niczym kwiat rozkwitający w talerzu i młynek do kawy kręcący gwiazdy... Magiczne noce i magia w każdym przedmiocie. Tak, po poznaniu tej opowieści (...) nic już nie jest takie samo, jakie było przedtem". My też już nie będziemy odwracać oczu od tego, co jest tak szare, że z zlewa się w jedno....

Pan Nikt" to najnowsza książka Joanny Concejo wydana w Polsce, ale tak naprawdę to pierwsza, bo - wydana we Francji w 2008 roku - była tym właściwym debiutem, od którego wszystko się zaczęło. Bardzo to dojrzały i piękny debiut!


Pan Nikt,
Joanna Concejo,
tłum Dorota Hartwich
Wyd. Format, Wrocław 2022,
wym. 20 x 31.7 cm
stron 56,
wiek: 6+, dla wszystkich
cena 49.90 zł

Komentarze