Ten ptak, co mieszka we mnie, leci, dokąd chce, Sara Lundberg

 

Im więcej książek czytam i oglądam, tym mniej mnie autentycznie zaciekawia i porusza. Oczekiwania rosną, poprzeczka idzie w górę. Ale zdarzają się sytuacje wyjątkowe, jak z tą książką — zauroczyłam się nią na długo przed tym, nim w ogóle wzięłam ją do rąk. Zachwycił mnie tytuł! Książka, którą zabrałam na wakacyjną bezludną wyspę  — nie rozczarowała, przeciwnie — jest dla mnie jedną z najpiękniejszych powieści dla dzieci, które w tym roku czytałam.

Historiaprzedstawiona w książce oparta jest na życiu znanej szwedzkiej malarki — Berty Hannson. Autorka korzystała z listów i zapisków w dzienniku artystki, żyjącej w latach 1910-1994. Jednak ten wyrywek z biografii  jest niezwykle uniwersalny, w każdym miejscu na świecie trafi na podatny grunt.

To delikatna, pełna subtelności i drgnień, poetycka opowieść o pewnym czasie w życiu małej Berty, dziewczynki dorastającej na szwedzkiej wsi początku XX wieku. O trudnym okresie pożegnań i strat — chora na gruźlicę matka jest jedyną osobą wspierającą córkę w jej pasjach. Jest żałoba, jest tęsknota i ojciec, który oczekuje, że Berta zostanie w domu, zajmie się gospodarką. Proste, surowe i pracowite życie sprawia, że nie ma się tu marzeń, każdy ma dorosłość zaplanowaną od urodzenia. Szczególnie jeśli jest dziewczynką. Wyjście poza ramy społeczne jest niemal niemożliwe. Jednak Berta nie chce żyć bez marzeń. Nie poddaje się. Berta, dla której najważniejsze są natura i sztuka, nie godzi się na podporządkowanie i rezygnację z tego, co jest nią. Bo „ten ptak, co mieszka we mnie, leci, dokąd chce".

To przepiękna powieść o dojrzewaniu i odkrywaniu siebie, ale też manifest kobiecej siły i walki o sprawiedliwe traktowanie. To piękna droga za głosem serca i miłości do sztuki. Inspirująca i dodająca odwagi. Pragnienie malowania i wyrażana przez sztukę najpierw miłość do chorej matki „Myślę sobie, że to wszystko – rysunki i ptaki z niebieskiej gliny, każda rzecz, która tworzę swoimi rękami – trzyma ja przy życiu. Uzdrawia”, potem rozpacz i tęsknota. Dążenie do realizacji pasji, która kotłuje się wewnątrz i chce znaleźć ujście. Odwaga, by się zbuntować.

Przepiękne, malarskie ilustracje współtworzą tę uniwersalną opowieść. Niektóre są przepełnione realizmem, inne kreślone na szybko. Poruszają, czarują. Mocno tulę tę książkę do serca.Ten ptak, co mieszka we mnie, leci, dokąd chce,
Sara Lundberg,
Tłumaczenie z języka szwedzkiego: Anna Czernow,
wyd. Wytwórnia, 2023,
oprawa twarda,
stron 128,
wymiary 17 cm x 21 cm,
cena 39,99 zł,
wiek +8

Komentarze