Kiedy urosnę, Maria Dek


Och, ileż rzeczy można zrobić, kiedy jest się starszym, dużym, większym, dorosłym! Czy jest na świecie choć jedno dziecko, które sobie tego nie wyobrażało? Prosty zamysł, ciekawe ilustracje.
Głowa dziecka to gejzer pomysłów — bohater książki zabiera nas na wyprawę przez plany i zamierzenia, co też będzie robić, kiedy urośnie... Że pomysłów będzie mieć mnóstwo, nawet 9 na sekundę — deklaruje już w pierwszym zdaniu. Niektóre są proste, inne zabawne, jeszcze kolejne zaskakujące.

Przed śniadaniem zrobi 11 niesamowitych akrobacji, nie posprząta mojego pokoju przez rok, a może nawet przez tydzień, zwiedzi świat z pomocą 31 maszyn podróżniczych, które samodzielnie zbuduje, będzie robić balony z gumy do żucia, tak gigantyczne, że pomieszczą 39 słoni i konewkę, będzie rozchlapywać wodę w kałużach, nauczy się robić fikołki pod wodą, a w trakcie fikania będzie puszczać nosem 35 bąbelków. Odkryje bezludną wyspę.... Pomysły pączkują, liczby rosną. Czytelnik przy okazji czytania „uczy się nowych liczb - tych małych i ogromnych".

Dziecięca pomysłowość i kreatywność jest ogromna — warto czytać tę książkę rodzinnie i wymyślać kolejne szalone lub całkiem zwyczajne podróże, bez ograniczeń, za kompas mając jedynie swoją wyobraźnię.

Ilustracje niosą ten tekst, są nasycone kolorem, bardzo soczyste, aż chce się na nie patrzeć i patrzeć — oczy się cieszą! Na jednych stronach jest wiele elementów do wypatrzenia, na innych ilustracje są proste. Książka na poprawę humoru i uśmiech.

Warto dodać, że otrzymała nagrodę Książka Roku 2023 PS IBBY w kategorii książki autorskiej/obrazkowej przyznaną przez jury graficzne.

Kiedy urosnę,
Maria Dek,
wyd. Bernardinum. 2023,
oprawa twarda,
stron 44,
wym. 24 x 20 cm,
cena 39,90 zł
wiek: od 2 lat


Komentarze