Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba, Justyna Bednarek, il. Anna Salamon

 

Książki dziergane przez Annę Salamon przyciągają jak magnes i zawsze zaskakują misternością splotów. Ja, szydełkowa analfabetka, za każdym razem łapię się za głowę, że tak można i jak ładnie to wygląda! Postaci świętych i motywy dekoracyjne - głównie rośliny, zwierzęta - "porozsypywane" na stronach są po prostu idealne! Pięknie dobrane kolory i ilustracje wydziergane ze ogromną starannością, dbałością i artystycznym smakiem.

Najnowsza książka napisana przez Justynę Bednarek i zilustrowana włóczką przez Annę Salamon będzie hitem i pewnie nie bez powodu została wydana w komunijnym czasie — to idealny prezent dla dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej, ale od razu mówię, że nie tylko! Bo losy świętych, które opowiada autorka, są napisane w sposób ciekawy i lekki, z dużą sympatią i życzliwością dla ludzkich słabości i potknięć, które są udziałem nie tylko zwykłych śmiertelników, ale i świętych. To historie ludzi z krwi i kości, którzy do swojej świętości nie zawsze szli prostymi drogami, częściej były one kręte i pełne zawirowań, ale dali radę. Bo człowiek święty nie musi być ani cierpliwy, ani strasznie mądry, nie musi być ideałem, może nawet być łobuzem. Ważne, jak pisze autorka, jest to, że do końca życia się rozwija, zawsze stara postępować jak najlepiej i kocha Boga. A Boga kocha ten, który widzi go w drugim człowieku...

Dobrze się czyta te historie, a sami święci nie wydają się niedostępni, ustawieni gdzieś wysoko na piedestale, tylko jakoś tak na wyciągnięcie ręki, że chciałoby się z nimi zakumplować. Myślę, że każdy znajdzie tu swojego ulubionego świętego, do którego będzie mu najbliżej. Może brat opuchlaków — Adam Chmielowski, który najpierw malował z pasją, a kiedy wstąpił do franciszkanów, a następnie założył własną rodzinę zakonną Albertynów — z pasją zajmował się bezdomnymi. Może Hildegarda, która czuła świat — słyszała, co mówią ptaki, wiedziała, jaką osobowość mają drzewa, co myślą lisy i wrony, a kiedy brała do rąk kamień — czuła jego pulsowanie... A może... Warto sięgnąć po książkę, by się o tym przekonać!

Każdy rozdział poza opisem życia świętej/świętego ma podrozdział z wyjaśnieniami i ciekawostkami związanymi z religią i kościelnym życiem.


Wystawa Po nitce do świętości ilustracji Anny Salamon


Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba,
Justyna Bednarek,
il. Anna Salamon,
wyd. Świetlik, 2024,
oprawa twarda,
Stron 96,
format 23 x 28 cm,
cena 69,90 zł
wiek 6+


Komentarze