Kupa. Przyrodnicza wycieczka na stronę, Nicola DaviesPuszczanie bąków, bekanie, kupy i inne obrzydliwości składają się na fascynujący świat kilkulatków płci męskiej. Im większe zażenowanie temat wzbudza, szczególnie w większym gronie cioć czy wujków tym lepiej i tym bardziej wart jest poruszania. Maluchy od wczesnego dzieciństwa wiedzą, że szokowanie jest teraz w modzie. Dorośli potrafią wykorzystać i ten czas do przekazania wiedzy.... bo pisząc choćby o kupach można dziecko czegoś nauczyć, zainteresować przyrodą, światem zwierząt, biologą i fizjologią...
Taka jest właśnie książka o prostym, acz wymownym tytule KUPA autorki Nicoli Davies.

Franek, kiedy przyniosłam książkę do domu, patrzył z niedowierzaniem. Węszył chyba jakiś podstęp, jednak jak tylko zaczęliśmy przeglądać obrazki i wybiórczo czytać interesujące nas treści - wybuchał nieskrępowanym śmiechem, w czym radośnie towarzyszyła mu Marysia. A i J. nadstawiał ucha.

Możecie kupować swoim dzieciom różne kolorowe atlasy i przyrodnicze encyklopedie, a i tak zapewniam was, że nie dowiedzą się z nich tyle na temat zwierząt, co z tego uroczego dziełka. Żadne ślady i tropy nie powiedzą tyle o zwierzęcym życiu, ile właśnie najbardziej przemilczana cząstka natury, czyli kupa. Ja sam po wielu latach spędzonych w lesie, wśród różnych dzikich stworzeń, wiem jedno na pewno: pokażcie mi kupę, a powiem wam, jak żyje to, co ją zrobiło - tak na okładce książki pisze Adam Wajrak.
Autorka tekstu Nicola Davies wie o czym pisze, bo skończyła zoologię na uniwersytecie w Cambridge, a do tego jest producentką i prezenterką programów przyrodniczych w radiu i w telewizji.


Temat poruszany jest, że tak powiem dogłębnie i wyczerpująco. Dzieci, a i dorośli dowiedzą się z niej, do czego służy kupa we wspaniałym świecie zwierząt: jest budulcem, paliwem, pożywieniem.Przekazuje wiadomości, rozsiewa nasiona i przyczynia się do utrzymania życia na Ziemi. Kupa to prawdopodobnie najużyteczniejsza rzecz na świecie. Nic dziwnego, że, gdy ptak ci narobi na głowę, uważa się to za zapowiedź szczęścia!

Kupa. Przyrodnicza wycieczka na stronę,
 Nicola Davies,
il. Neal Layton,
Dwie Siostry.

Przyrodnicza wycieczka na stronę, Nicola Davies, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2008

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz