Czekoladki dla sąsiadki; Roztrzepana sprzątaczki; Duszki stworki i potworki - Dorota Gellner, il. Maciej Szymanowicz [Złota seria]


Doroty Gellner nikomu chyba przedstawiać nie trzeba. Jedne jej książki lubimy bardziej, inne mniej. Ostatnio zachwyciły nas przepięknie wydane rymowane opowiadania Czekoladki dla sąsiadki oraz Roztrzepana sprzątaczka. Proste, króciutkie, pełne wdzięku i humoru. Kupiłam ją latem zeszłego roku dla 3.5 letniego Franka, który kazał ją sobie czytać co wieczór i szybko nauczył się na pamięć co śmieszniejszych historyjek o dwójce niezwykle pomysłowych zwierzakach: pudlu i kocurze w łatki, mieszkających w bloku z sąsiadką. Moją ulubioną mini opowiastką jest "Sąsiadka i herbatka".Kolejnym tomem Złotej serii jest Roztrzepana sprzątaczka.

"O! Sprzątaczka z lupą tkwi
za regałem koło drzwi.
I przez lupę kurz ogląda:
- Jak paskudnie kurz wygląda!"

W identycznej konwencji, tak samo zabawne i wdzięczne. Tym razem bohaterką jest sprzątaczka, która robi gruntowne porządki zarówno u siebie w domu, jak i na strychu, podwórku, piwnicy, w kominie... Abstrakcyjny humor i rymy sprawiają, że książka wpada w ucho i bawi do łez, nie tylko najmłodszych czytelników.

Serię zamykają "Duszki, stworki i potworki".

Czekoladki dla sąsiadki,
Roztrzepana sprzątaczki,
Duszki stworki i potworki,


Dorota Gellner, 

ilustracje Maciej Szymanowicz,
Wydawnictwo Wilga.

Komentarze