D.E.S.I.G.N, Mizielińscy& Solarz


Ta książka narobiła sporo szumu na blogach recenzenckich i stronach poświęconych literaturze. Faktycznie, czegoś takiego na naszym rynku jeszcze nie było. Wszystkie otaczające nas przedmioty zostały przez kogoś zaprojektowane, lepiej lub gorzej, ładniej lub mniej ładnie, ciekawie lub nie, oryginalnie itd. Design to jest to o czym się mówi, a rzeczy wymyślone przez znanych lub wielkich kreatorów są marzeniem wielu. Dobrze zaprojektowana rzecz powinna być nie tylko praktyczna i wygodna w użyciu, ale też ładna. Takim projektom poświęcona jest ta książka.
D.E.S.I.G.N. prezentuje najciekawsze przedmioty domowe z ostatnich 150 lat stworzonych m.in. przez najwybitniejszych projektantów od Le Corbusiera po Philippe'a Starcka.


Autorzy zaprezentowali tu zbiór 69 przedmiotów stworzonych przez najważniejszych i najbardziej znanych projektantów z całego świata (...). Wśród rzeczy zaprojektowanych przez projektantów można znaleźć niemal wszystko. Ale w jednej książce nie da się pokazać wszystkiego. Dlatego znajdziecie tu rzeczy związane z domem: meble, lampy i rozmaite drobiazgów. Są ułożone chronologicznie czyli od najstarszego do najnowszego.
Mamy tu trawiaste sofy, krzesła słonie, fotele z odpadków, leśne stołki, fotele-odciśnięte pupy, wyciskacze-ośmiornice, ścienne kolorowanki itd.

Ta książka to podróż z wzornictwem, w którą fajnie jest wybrać się ze starszym dzieckiem. Ta mini encyklopedia czy też przewodnik to nie tylko kopalnia wiedzy, ale i książkowy rarytas - pięknie zaprojektowany i wydany. A napisany lekko i dowcipnie, nie brakuje tu anegdot i ciekawostek, które sprawiają, że dzieci chętnie nie tylko oglądają kolorowe ilustracje, ale i słuchają.
D.E.S.I.G.N. pokazując różnorodność pomysłów, uwrażliwia na estetykę i formę rzeczy codziennego użytku i po prostu bawi. Także dorosłych, którzy jak ja z wzornictwem i sztuką współczesną mają niewiele wspólnego ;)D.E.S.I.G.N. * napisała Ewa Solarz, narysowali Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2010.
* Domowy elementarz sprzętów i gratów niecodziennych

Komentarze