Najlepsze książki dla maluchów: Eric Carle i Leo LionniSą książki, które się nie starzeją. Cieszyły i cieszą, ciekawiły i ciekawią dzieci bez względu na to, czy wychowywane były w latach 70., 90. czy już w XXI wieku. Bez tych książek dzieciństwo wydaje się niepełne. Te książki zwyczajnie muszą znaleźć się w biblioteczce dziecka.


Eric Carle i "Bardzo głodna gąsienica"
Do autorów, których można śmiało określić kultowymi należy Eric Carle. Na świecie sprzedano niemal 90 mln jego książek! ("Bardzo głodna gąsienica" została przetłumaczona na 62 języki) Te liczny robią wrażenie. W czym tkwi tajemnica sukcesu Carla? W pomysłowości, stylu, niebanalnym spojrzeniu na temat i moim zdaniem - entuzjazmie, który się czuje, oglądając jego ilustracje. Eric Carle swoimi pracami budzi w dzieciach ciekawość, kreatywność - jego pomysły zachęcają do szukania dalej. Przy okazji też uczy, dzieci śledząc losy bohaterów książeczek dowiadują się ciekawych rzeczy o zwierzętach i naturze.

"Bardzo głodna gąsienica" została wydana w 1969 roku i od razu zwróciła uwagę krytyków, rodziców i dzieci. Uznano ją za książkę nowatorską i tak naprawdę nic do dzisiaj się w tym temacie nie zmieniło. Krótka historia napisana prostym językiem, bo główną rolę grają tu ilustracje w ciepłych, głębokich kolorach. Dzieci z zafascynowaniem obserwują gąsienicę poszukującą jedzenia i przegryzającą się przez kolejne produkty żywnościowe (my robimy to razem z nią - przewiercając się przez dziurki w stronach).
Przy okazji śledzenia zmagań bohaterki mali czytelnicy poznają losy gąsienicy od larwy po motyla, uczą się dni tygodnia i liczenia do 10 oraz poznają nazwy owoców.
Niektórzy twierdzą, że książka dobrze działa na niejadki - ilości jedzenia, które z wielkim smakiem pochłania gąsienica są tak imponujące, że nawet maluchy stroniące od pełnego talerza dają się skusić na co nieco z listy gąsieniczki!

Eric Carle napisał i zilustrował ponad 70 książek dla dzieci (m.in. "Od stóp do głów", "Pajączek", "Czy chcesz być moim przyjacielem", "Moja pierwsza książka o kolorach", "Moja pierwsza książka o słowach"). Używa farb akrylowych, często tworzy w technice kolażu.

Bardzo głodna gąsienica
Eric Carle,
Tłumaczenie: Monika Perzyna
Wydawnictwo Tatarak, 2012 r
Oprawa twarda
Wymiar 30 cm x 21 cm
Liczba stron 26
Wiek: +1
Leo Lionni i "Własny kolor"Leo Lionni zaczął pisać i ilustrować trochę przez przypadek. Jechał pociągiem z wnukami, które coraz bardziej się nudziły. Pasażerów przybywało, Lionni chciał zająć czymś dokazujące dzieci. Z kolorowej gazety wyrwał kartki, podarł je na mniejsze i... Zabawa, którą zaproponował dzieciom musiała im się spodobać - pomysł postanowił wykorzystać w książce "Mały Żółty i Mały Niebieski" (książka została wydana w Polsce przez wydawnictwo Babaryba), która cieszy się ogromną popularnością na świecie.
"Własny kolor" to opowieść  o zwierzętach - każde ma swój niepowtarzalny kolor. Słoń jest szary, świnka różowa, rybki są czerwone, a papuga zielona... Tylko kameleon nie wie, jaki ma kolor, bo ten ciągle się zmienia. Szukając na to pytanie odpowiedzi spotkał drugiego kameleona - zagadki nie rozwiązał, za to znalazł przyjaciela. Proste i bardzo piękne ilustracje zachęcają do częstego sięgania po książkę.

Własny kolor
Leo Lionni
Tłumaczenie: Monika Perzyna
wyd. Tatarak
Oprawa twarda
Liczba stron 32
Wymiar 17,8 x 17.8cm
wiek: 2+


Komentarze

 1. Tatarak wybiera naprawdę fajne książki :-) Bardzo wiosenna ta gąsienica :-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. fanomenalna jest ta książka, nie podejrzewałam, że aż tak polubi ją moja córa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gąsienica jest wiosenna, to fakt, i moje chłopaki też ją bardzo lubią :), chociaż na pierwszym miejscu ciągle są książki o pociągach
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój Piotruś dostał książkę o gąsienicy chyba na swoje 1 urodziny. Cała rodzina ją pokochała! Wsadzanie małych paluszków w dziurki to jego ulubiona zabawa. Świetna książka!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz