O książkach niebanalnych, mądrych, ważnych i pięknie zilustrowanych. Dla małych i dużych, którzy zachowali w sobie dziecko.

sobota, 31 stycznia 2015

Abecadlik. Wierszyki o literkach, Ewa Kozyra-Pawlak


Franek czyta pięknie - odpowiednio intonując zdania, modulując głos, z ekspresją i emocjami. Antek ze Stasiem długo nie interesowali się literkami, czasem od niechcenia któryś rzucił okiem, potem pokazywali palcem i pytali - jaka to literka, a tu? - i nagle jak ruszyli z kopyta... Antek pierwszy zaczął czytać dzieląc słowa na sylaby, za nim zaraz ruszył i Staś. Mamo, mogę ci poczytać? Ja pierwszy!  I muszę powiedzieć, że całkiem nieźle im to idzie! I jak w przypadku Marysi czy Franka w dużej mierze - ja miałam jakiś udział w tej nauce, tak w przypadku najmłodszych - to zasługa pań w przedszkolu i własnych chęci chłopaków. Książeczki z serii Czytam sobie lubi szczególnie Staś, on je naprawdę czyta. I przychodzi z nimi do mnie, jeśli na problem z jakimś słowem. Antek jest wierny swoim ulubionym książkom. Jednak Abecadlik, o którym za chwilę - spodobał się i jednemu i drugiemu.

Niepozorna z wyglądu książeczka o literkach, jednak jeśli zatrzymasz na niej dłużej wzrok zobaczysz, że nie jest taka zwyczajna. Bo każda ilustracja to materiałowa wyklejanka - kolaż z tkanin to ulubiona technika Ewy Kozyry-Pawlak. Filc, skrawki różnokolorowych materiałów, czasem jakieś trawki, nożyczki i klej to warsztat pracy autorki - ilustracje są nie narysowane, tylko wycięte, naklejone, po prostu uszyte! Autorka książek dla dzieci i ilustratorka na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby PWSSP we Wrocławiu, jak sama mówi "uczyła się techniki suchej igły. Nie było w niej niestety nic o nitkach, dlatego działa do dziś, w zasadzie,  jako krawcowa amator".
 Im uważniej się wpatrujesz, tym bardziej się uśmiechasz, bo postaci stworzone przez autorkę i ich otoczenie są po prostu urocze! 

Same wierszyki - krótkie, proste, dowcipne, rymowane przypasują każdemu przedszkolakowi uczącemu się składania literek i czytania. Każdej literce alfabetu poświęcona jest krótka rymowana historyjka z ukrytą zagadką i ilustracja, dodatkowo w każdym wierszyku główna bohaterka-literka wyboldowana jest w innym niż pozostałe literki kolorze. Do nauki literek, zapamiętywania kształtu - jak znalazł!


Abecadlik. Wierszyki o literkach, 
Ewa Kozyra-Pawlak
Wydawnictwo Literatura,
2009.

3 komentarze:

  1. Mamy, lubimy, czytamy, podziwiamy. Natan z tą książką poznawał literki teraz Lilka. Mnie powala technika ilustratorki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też oczu nie mogłam oderwać! Cudowności!

    OdpowiedzUsuń
  3. Muszę kupić siostrzenicy. Dzięki za polecenie.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...