Abecadlik. Wierszyki o literkach, Ewa Kozyra-Pawlak


Franek czyta pięknie - odpowiednio intonując zdania, modulując głos, z ekspresją i emocjami. Antek ze Stasiem długo nie interesowali się literkami, czasem od niechcenia któryś rzucił okiem, potem pokazywali palcem i pytali - jaka to literka, a tu? - i nagle jak ruszyli z kopyta... Antek pierwszy zaczął czytać dzieląc słowa na sylaby, za nim zaraz ruszył i Staś. Mamo, mogę ci poczytać? Ja pierwszy!  I muszę powiedzieć, że całkiem nieźle im to idzie! I jak w przypadku Marysi czy Franka w dużej mierze - ja miałam jakiś udział w tej nauce, tak w przypadku najmłodszych - to zasługa pań w przedszkolu i własnych chęci chłopaków. Książeczki z serii Czytam sobie lubi szczególnie Staś, on je naprawdę czyta. I przychodzi z nimi do mnie, jeśli na problem z jakimś słowem. Antek jest wierny swoim ulubionym książkom. Jednak Abecadlik, o którym za chwilę - spodobał się i jednemu i drugiemu.

Niepozorna z wyglądu książeczka o literkach, jednak jeśli zatrzymasz na niej dłużej wzrok zobaczysz, że nie jest taka zwyczajna. Bo każda ilustracja to materiałowa wyklejanka - kolaż z tkanin to ulubiona technika Ewy Kozyry-Pawlak. Filc, skrawki różnokolorowych materiałów, czasem jakieś trawki, nożyczki i klej to warsztat pracy autorki - ilustracje są nie narysowane, tylko wycięte, naklejone, po prostu uszyte! Autorka książek dla dzieci i ilustratorka na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby PWSSP we Wrocławiu, jak sama mówi "uczyła się techniki suchej igły. Nie było w niej niestety nic o nitkach, dlatego działa do dziś, w zasadzie,  jako krawcowa amator".
 Im uważniej się wpatrujesz, tym bardziej się uśmiechasz, bo postaci stworzone przez autorkę i ich otoczenie są po prostu urocze! 

Same wierszyki - krótkie, proste, dowcipne, rymowane przypasują każdemu przedszkolakowi uczącemu się składania literek i czytania. Każdej literce alfabetu poświęcona jest krótka rymowana historyjka z ukrytą zagadką i ilustracja, dodatkowo w każdym wierszyku główna bohaterka-literka wyboldowana jest w innym niż pozostałe literki kolorze. Do nauki literek, zapamiętywania kształtu - jak znalazł!


Abecadlik. Wierszyki o literkach, 
Ewa Kozyra-Pawlak
Wydawnictwo Literatura,
2009.

Komentarze

  1. Mamy, lubimy, czytamy, podziwiamy. Natan z tą książką poznawał literki teraz Lilka. Mnie powala technika ilustratorki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też oczu nie mogłam oderwać! Cudowności!

    OdpowiedzUsuń
  3. Muszę kupić siostrzenicy. Dzięki za polecenie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz