Ptakty, Paweł Mildner


Z "Ptaktami" dziecko pouczy się alfabetu, liźnie nieco geografii, a te z aspiracjami reporterskimi zakoduje sobie, jak budować newsowe wiadomości, aby były interesujące dla czytelników czy słuchaczy ;) Ptakty to ptasie fakty nadawane z 23 miast Polski (każde na inną literę alfabetu - od A do Z) - zbiór najważniejszych wiadomości, wydarzeń z życia zwierząt i dzieci, ważnych dla ptasich reporterów.  Co wydaje im się najistotniejsze? Absurdalne, zabawne, krótkie opisy wybranych przez nich wydarzeń. Takich historii i tak zrelacjonowanych w wiadomościach w TV raczej się nie uświadczy, a szkoda! Tu przypomina się Ptasie Radio! Dowiadujemy się , że „podczas śniadania Matylda pochwaliła się poznanym ostatnio brzydkim słowem. Jedni osłupieli, inni zamarli w bezruchu” (Słupsk);  w Opolu „Towarzystwo Miłośników Ciastek zaprasza na degustację pączków gigantów Początek spotkania: pół godziny przed obiadem”.

Mamy tu 23 ilustracje z krótkim komentarzem. Elementarz zbudowany na mapie Polski – 23 miasta na 23 litery alfabetu. Dowiadujemy się, co przykuło uwagę skrzydlatych reporterów od Andruszkowic przez Fanisławiczki, Halinów, Ilno po Nowy Sącz, Puck aż do  Zamościa. Wiadomości są zabawne, absurdalne,  skrzące humorem. Nie brak tu gry słów, skojarzeń, które wywołują uśmiech, a czasem chichot!


Ale przede wszystkim „Ptakty” zachwycają ilustracjami Pawła MildneraNie treść gra tu pierwszą rolę! Tekst jest dodatkiem. Bo spośród innych książek Ptakty” wyróżniają się ilustracjami i kolorem, choć jest go tu mało. Jest inny, wyblakły. Pierwsza myśl – książka retro. Paweł Mildner przygotowując ilustrację zastosował druk farbami z systemu Pantone – wybrał 3 odcienie: niebieski, różowo-czerwony i żółty, które nakładane na siebie tworzą kolory Ptaktów (jak to działa – ściąga na ostatniej okładce). Kolory idealnie pasują do samych ilustracji, nadając im niepowtarzalny oldskulowy charakter!

Na końcu książki autor umieścił mapę Polski, na którą naniósł pierwsze litery odwiedzanych przez ptasich reporterów miast i miasteczek. Tu byli! Dzieci mogą sprawdzić swoją pamięć i dopisać pełne ich nazwy. Mogą też z rodzicami wyciągnąć mapę Polski i stworzyć swoje własne ptaktowe wierszyki - newsy z kraju! 


Ptakty
Paweł Mildner
Wydawnictwo Ładne Halo,
2014.

Komentarze