Uciekaj Tariko, Joanna Rajch


"Uciekaj Tariko" książka Joanny Rajch (kolejna po Opowieści z Czerwonej Ziemi, którą czytaliśmy), jest idealna do przeniesienia na ekran. Już widzę ten film!

Scenarzysta nie miałby dużo pracy. Są tu gotowe sceny. Nic tylko kręcić! Jest akcja utrzymana w szybkim tempie, napięcie, mamy postaci dobre i złe, trochę magii i dużo egzotyki -  krajobrazy zapierają dech w piersi... Ale przede wszystkim jest mocny temat i zupełnie u nas pomijany - doświadczenia przeprowadzane na zwierzętach. Temat ważny, ale spychany na bok, przemilczany. 

Kiedy czyta się tę książkę czuć parne powietrze i wszystkie zapachy kolorowej wyspy. I wzruszenie postawą chłopca o imieniu Advay, który za wszelką cenę chce chronić małą małpę wykupioną od handlarza na ulicy. Handlarza, który ją bił. Chłopiec rozumie małego makaka, sam nie ma lekko, od kiedy jego matka - dotychczas samotnie wychowująca chłopca - związała się z mężczyzną, który miał zapewnić im bezpieczeństwo i godne życie. Jednak kobieta szybko przekonała się, że jest w błędzie, za który największą cenę zapłacił Advay - pasierb - bo na własnej skórze...

Jednak człowiek nie jest samotną wyspą - zawsze znajdzie się ktoś, kto pomoże. W życiu Advaya pojawia się szamanka Franceska, z pomocą chłopcu wkracza też nauczycielka Julia Morin i dyrektor szkoły... Każdy z nich ma jakąś rolę do odegrania, która nie tylko wpłynie na życie chłopca, ale i ich samych.  

Przygotowania do wyjazdu do miejsca, gdzie przetrzymywane są zwierzęta (przed wywozem do kolejnych laboratoriów doświadczalnych) i odbijanie zwierząt - trzymają w napięciu.

Joanna Rajch prowadzi historię, dziejącą się na Mauritiusie, sprawnie i bardzo plastycznie. A przy okazji daje do myślenia i zmusza do zmierzenia się z problemem doświadczeń na zwierzętach i odpowiedzi na pytanie, co możemy zrobić, żeby nie uczestniczyć w tym procederze? Bo coś możemy.
Zamiast ilustracji autorka wykorzystała w książce zdjęcia z prywatnego archiwum.

Część pieniędzy ze sprzedaży książki zasila konto Klubu Gaja [TU]

Uciekaj Tariko
Joanna Rajch,
fotografie Dariusz Piotrowski,
Apteka Wirtualna, 2014.

Komentarze