Przed Pierwszą Komunią Świętą [książki dla dzieci PRZEGLĄD]


Od kiedy wszystkie nasze dzieci weszły na edukacyjną ścieżkę, czyli poszły do szkoły, doba - zawsze za krótka - skurczyła się jeszcze bardziej. Ledwie zainaugurowaliśmy rok szkolny, zaraz przyszło Boże Narodzenie, chwilę później już były ferie i Pierwsza Komunia Święta z odległej stała się na wyciągnięcie ręki. Przebiegła mi myśl, żeby poszukać książek do poczytania z dziećmi, a szczególnie przyszłym komunistą o tym wydarzeniu, ale tyle się działo i ciągle coś, że pomysł ten nie wyszedł poza sferę planów.


Dlatego, kiedy na trasie dom-praca, stanęłam oko w oko z Twardowskim - nie namyślałam się wcale. I nie kręciłam nosem, że może ilustracyjnie nie jest to jakaś rewelacja - kupiłam i już. Książka wydana jest bardzo przyzwoicie, graficznie może nie rzuca na kolana, ale nie jest źle, serio (śmiało można podarować ją dziecku w prezencie).
Książka w bardzo przystępny, ciepły i  prosty sposób prowadzi czytelników przez meandry wiary katolickiej. Ks. Jan Twardowski potrafi ubrać w proste i zrozumiałe słowa to, co istotne i związane z religią, Bogiem i komunią, pięknie tłumaczy niewytłumaczalne.
Bardzo dobry zakup - wiem, że sięgniemy po tę książkę za czas jakiś, kiedy najmłodsi będą przygotowywać się do przyjęcia sakramentu komunii.

(O naszej komunii TU)


Pierwsza Komunia z białą kokardą
ks. Jan Twardowski,
il. Stanisław Barbacki,
Wydawnictwo Święty Wojciech.


Druga książeczka nie nawiązuje bezpośrednio do komunii, ale porusza się w religijnej tematyce - opowiada o naszym wielkim i kochanym Janie Pawle II. W sposób prosty i ciekawy dla młodych czytelników, samodzielnie składających literki (z lepszym lub gorszym skutkiem - seria Czytam sobie na pewno ułatwia te pierwsze kroki). Tekst Anny Czerwińskiej- Rydel, ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło.
Poznajemy historię papieża Polaka z dwóch stron - przyglądamy się dzieciństwu małego Lolka, potem jego młodości - zestawionym z dorosłym  życiem Karola już w Stolicy Piotrowej. Na jednej stronie autorka opowiada nam o małym chłopcu - na drugiej wielkim Karolu. Kiedy Lolek dorasta - ten dwugłos zbiega się w jednym punkcie i pojawiają się rozkładówki opowiadające już o papieżu. Bardzo ciekawy pomysł.
Tekstu mało - po jednym krótkim zdaniu na stronę, bo to poziom pierwszy, ale ilustracje wciągają i tych całkiem już sprawnych czytelników ;) Książka przybliża sylwetkę Jana Pawła II, porządkuje informacje. Czekam na kolejne książki dla maluchów z tej serii, przybliżające sylwetki wielkich ludzi!

Wielki Karol i mały Lolek,
Anna Czerwińska-Rydel,
Ilustrator: Ewa Poklewska-Koziełło,
Wydawnictwo: Egmont, 2016.

Komentarze

 1. Dobra jest jeszcze "Dla dzieci o mszy świętej" Justyny Kiliańczyk - Zięby i ojca Leona Knabita. Proste wyjaśnienie sensu mszy i wszystkich jej części.

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie książki bardzo ułatwiają nam-rodzicom tłumaczenie dzieciom pewnych kwestii :)

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas temat Komunii jest odległy w czasie, ale dzięki za rekomendację!

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam również Czasami przychodzi do nas anioł. Piekna.

  OdpowiedzUsuń
 5. "czasami przychodzi do mnie anioł"

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz