W zdrowym ciele, zdrowy duch - spektakl i warsztaty edukacyjne w Teatrze Roma


Otyłość to problem, który dotyka 20 proc. polskich dzieci i nastolatków. Według ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia jest gorzej niż jakiś czas temu zakładali, że będzie. Mówi się już o epidemii otyłości i  nie są to hasła, przyciągające wzrok w gazetach czy na stronach internetowych - tak jest w rzeczywistości i trzeba coś z tym zrobić. Bez konkretnych działań, programów edukacyjnych przemawiających do dzieci i młodzieży - czeka nasze dzieci ponura przyszłość... Bo otyłość to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim choroby, choroby, choroby (m.in. cukrzyca typu 2, nadciśnienie, niewydolność serca, choroba zwyrodnieniowa stawów, nowotwory, zespół ogólnoustrojowych zaburzeń, itd) ...

A jak sprawić, żeby dzieci dokonywały sensownych wyborów, jak do nich dotrzeć, zachęcić przekonać? Że nie cola tylko woda, nie hot dog tylko kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z sałatą, pomidorem, że .... Że ważny i konieczny jest ruch - bieganie, skakanie, chodzenie, a nie siedzenie przy komputerze czy wgapianie się w ekran tv). Czy teatr jest dobrym miejscem na edukację zdrowotną i dyskusje o odżywianiu? Okazuje się, że tak!

Moi chłopcy uczestniczyli w spektaklu i mini warsztatach poświęconych zdrowemu stylowi życia w Teatrze Roma, Przyznam szczerze - miałam wątpliwości, jakoś wiało mi nudą... Byłam przekonana, że po ich powrocie z przedstawienia zostanę zalana pretensjami "a dlaczego nas tam wysłałaś", "więcej nie pójdziemy" , "to było nudne" itd. Otóż ku mojemu zdziwieniu, na pytanie, czy dobrze się bawili - usłyszałam "Tak!" "Fajnie było". Po czym na trzy głosy zaczęli opowiadać, o czym było przedstawienie -  niewiele zrozumiałam. 

"Był jakiś Grześ, który ciągle siedział przed komputerem i grał, grał, odżywiał się przy tym też paskudnie, tylko jakieś chipsy i hamburgery, nie ruszał się w ogóle, i zasnął i pojawiła się jakaś pani bogini.. i w ogóle dużo się działo... Zabawny był Pan Kanapka to znaczy Pan Cheesburger, a ta pani potem mówiła, żeby dzieci pamiętały, że nie mówi się najki tylko Nike! I ta pani mówiła to, co ty, że że nie wszystko, co wydaje się smaczne, albo jest popularne jest zdrowe..."

Ponieważ nie byłam z nimi, więcej dowiedzieć się mogłam tylko z internetu...

A czego dowiemy się na stronie teatru?

Bohater przedstawienia – Grześ Łakomczuch – niespodziewanie budzi się w świecie gry komputerowej. Spotyka tutaj grecką bogini Nike, która spróbuje przekonać chłopca i wszystkich widzów do tego, że odpowiednia dieta i sport gwarantują dobre zdrowie i doskonałe samopoczucie. I tak udamy się w podróż do krainy pysznych warzyw i owoców, do świata zdrowego odżywiania i ulubionych sportów. Pomoże nam w tym również wirtualny bohater – Pan Cheesburger! Interaktywna postać, która potrafi zaskoczyć nie tylko dzieci, ale i niejednego dorosłego.

Druga część spotkania, czyli warsztaty sportowo-żywieniowe powstały przy współpracy ze specjalistami z Zakładu Zdrowia Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka. Poprzez zabawę, twórcze i interaktywne działania, dzieci poznają najważniejsze zasady zdrowego odżywiania i spróbują swoich sił w ćwiczeniach przygotowanych przez ekspertów. Bo przecież: w zdrowym ciele, zdrowy duch! *Chłopaki wrócili zadowoleni, więc nudno nie było. A jak nie nudno, to i pewnie zapamiętają coś poza matki gderaniem gadaniem na temat tego, co zdrowe, a co nie. I o to chodzi.

Twórcze spotkania z edukacją” to projekt składający się z interaktywnego spektaklu i warsztatów tematycznych. Na przedstawienia zaprasza Duet JaHa, czyli Hanna Kochańska i Jacek Zawada – aktorzy, wokaliści, trenerzy twórczości dziecięcej, reżyserzy i producenci.Teatr Roma, 
Nova Scena,
"W zdrowym ciele zdrowy duch" spektakl + warsztaty edukacyjne.

* informacje o spektaklu ze strony www.teatrroma.pl

Komentarze