Seria MALARZE DZIECIOM: Czyj to domek, Baletnice, W sekretnym ogrodzie, il. Vincent van Gogh, Edgar Degas, Claude MonetJestem zwolenniczką wprowadzania dzieci od najwcześniejszych lat do muzeów, galerii. Pokazywania im sztuki przez duże S. Zabawy ze sztuką. Oglądania, podziwiania, poznawania dzieł największych malarzy, rzeźbiarzy, architektów... Dzieci od dzieciństwa bywając w takich miejscach, nie tylko oswajają się z ich specyfiką, ale przede wszystkim uwrażliwiają się na sztukę, otwierają na zupełnie nowe doznania, estetykę, piękno, kulturę. Jestem przekonana, że co włożymy do „walizki” dziecka, to pójdzie to z nim dalej, te małe skarby tam zostaną i po latach zaprocentują — wyczuciem piękna, wrażliwością, wiedzą i obyciem

Seria Malarze dzieciom świetnie wpisuje się w nurt oswajania dzieci ze sztuką, a konkretnie z malarstwem najwybitniejszych mistrzów pędzla. Oglądajcie z dziećmi te książki, śledźcie obraz po obrazie, czytajcie, rozmawiajcie. Każda z tych książek (w serii ukazały się trzy)  to jedna historia,  opowieść, zilustrowania obrazami jednego artysty: Moneta, Degasa i Van Gogha. Pięknie się ogląda, z ciekawością się poznaje historie, które autorka stworzyła, zestawiając ze sobą obrazy. O czym one opowiedzą, jaką historię niosą, dokąd zaprowadzą? I choć książki mają swoich bohaterów — rolę główną grają tu obrazy!

Te książki to taka zabawą  w story cubes i inspiracją do wykorzystania w czasie warsztatów, lekcji, czy zabawy w domu. Wybierzcie kilka/kilkanaście obrazów, ułóżcie je według własnego widzimisię i wymyślcie własną opowieść...

BALETNICE, Edgar Degas

Anna, mama dwóch córek marzyła kiedyś, że zostanie baletnicą. Dlatego też zapisała córki, Klarę i Emilię, na lekcje baletu. Jedna z dziewczynek ciężko pracuje i z radością chodzi na zajęcia, tańczy z lekkością i wdziękiem. Druga nie odkrywa w sobie tanecznej pasji. Mama zachęca ją i prowadzi na zajęcia, jednak Emilka nie chce na nie chodzić, bo jej marzeniem nie jest zostanie baletnicą — ona chce śpiewać! Czy uda jej się przekonać mamę do swojej pasji? 
Ruch ciał, gra świateł, tiulowe tutu, pozy i barwne plamy. Obrazy Degasa mają klimat, który wciąga.

Baletnice,
Agnieszka Starok,
Ilustracje Edgar Degas,
wyd. Tekturka
okładka kartonowa
Wymiary 22x31 cm
Ilość stron 14,
wiek od 2 do 7 lat,
cena 28 zł.CZYJ TO DOMEK?, Vincent van Gogh


Bohaterem książki jest chłopiec, który przez przypadek znalazł się w czyimś domu. Chce rozwikłać zagadkę: kto tu mieszka?  Uważnie rozgląda się po pomieszczeniach, ogląda znajdujące się tu przedmioty: łóżko, buty, słoneczniki w dzbanku... Czy odgadnie, czyj to domek?

Czyj to domek?,
Agnieszka Starok,
il. Vincent van Gogh,
wyd. Tekturka,
14 stron,
okładka kartonowa,
Wymiary 22 x 31 cm,
wiek od 2 do 7 lat,
cena ok. 28 zł.

W sekretnym ogrodzie, Claude Monet
Impresjonistyczne pocztówkowe widoki. Chwile - przefiltrowane przez emocje i nastrój - zatrzymane na płótnie. Spacer z mamą i siostrą gdzieś za miastem pośród pól i łąk. Ciepłe słońce i senność, która spada nie wiadomo skąd i sprawia, że promienie słońca zamierają pod powiekami.....Wędrówka, która zamienia się w przygodę. Gdzie dotrzemy z bohaterem tej historii, co zobaczymy? 

W sekretnym ogrodzie,
tekst Agnieszka Starok,
il. Claude Monet,
wyd. Tekturka.
oprawa twarda, karton,
wymiary 22x31cm,
Stron 14,
wiek od 2 do 7 lat,
cena ok. 28 zł.Czyj to domek, Wincent van Gogh Baletnice, Edgar Degas
Baletnice, Edgar Degas
W sekretnym ogrodzie, Claude Monet

Komentarze