Mali wielcy FRIDA KAHLO, Maria Isabel Sanchez Vegara, il. Gee Fan Eng

 
Dostałam sms-a od siostry: „W Holandii w Assen w Drents Museum od 8 X do 27 III będzie wystawa Viva La Frida — do obejrzenia kolekcja obrazów i rysunków oraz kolekcja rzeczy osobistych: gorsetów, ubrań, biżuterii. Jedziemy?”

No pewni, jedziemy!

Kolekcjonuję książki dla dzieci i kolekcjonuje książki o sztuce, więc fakt, że zbieram książki o sztuce dla dzieci, nie jest zaskakujący. Tak się składa, że wiele z nich jest poświęconych właśnie Fridzie Kahlo, której barwne, ale i dramatyczne życie i sztuka zlewają się — trudno je rozdzielić. Nie wiadomo, czy to Frida-kobieta, czy jednak Frida-artystka jest większym magnesem, przyciągającym odbiorców jej sztuki. W przypadku Fridy moja kolekcja naprawdę jest bogata — lubię o niej czytać, lubię oglądać jej obrazy, lubię o niej opowiadać.


Celem serii Mali wielcy jest zapoznanie dzieci z postaciami, które zapisały się w historii sztuki, nauki, polityki, mody. Pokazywanie ich w dzieciństwie, a potem dorosłości, nie tylko przybliża dokonania, ale sprawia, że czytelnik nabiera przekonania, że on też może osiągnąć coś wielkiego, bo ci najwięksi też byli kiedyś zwykłymi dziećmi, które podążały za swoimi pasjami i marzeniami. Dostosowane do wieku dzieci biografie pomijają kontrowersyjne, czy trudne fakty, jednak niosą charakterystyczny rys prezentowanych osób. Zasiewają ziarenko ciekawości, które — jeśli padnie na podatny grunt — może sprawić, że czytelnik zainspiruje się, czy to osobą, czy jej działalnością i odkryje w sobie chęć działania. A jeśli nawet nie, to będzie miał większą wiedzę o otaczającym go świecie i nazwiska ważnych ludzi nie będą mu obce, co jest też cenne. Żeby wiedzieć, że był taki KTOŚ, albo, że dokonał tego i owego.

Frida porusza życiem i twórczością, a w jej biografii nie brakuje miejsc, przy których można się zatrzymać. Polio, na które zachorowała w dzieciństwie, a potem wypadek autobusowy naznaczyły jej życie bólem. Częste pobyty w szpitalu, kilkadziesiąt operacji, amputacja nogi — niejedna osoba by się załamała, ale nie Frida. Nauczyła się malować na leżąco, a kiedy nie mogła brać udziału w wystawie swoich prac na własnych nogach — wjeżdżała tam na łóżku. To plus trudna miłość, kochankowie i kochanki, oryginalny styl ubierania, uroda i osobowość w połączeniu z twórczością zapewniają się fascynację i miłość wielbicieli. Obok sztuki Kahlo trudno przejść obojętnie, to krzyk o miłość, ból, ale i ukochanie życia. Viva la vida!

Dzięki dużej czcionce książki są odpowiednie do samodzielnego czytania w przypadku starszych dzieci, ale i wspólnego, rodzinnego. Na końcu każdej z nich znajduje się biografia postaci ze zdjęciami.
Cała seria jest ciekawie zilustrowana i ładnie wydana. Wszystkie teksty napisała Maria Isabel Sanchez Vegara, ilustratorzy poszczególnych części są różni.

8 książek o sztuce dla dzieci, które polecam (cz. 1)

6 książek o sztuce dla dzieci, które polecam (część 2)

Mali wielcy Frida Kahlo,
Maria Isabel Sanchez Vegara,
il. Gee Fan Eng,
Wydawca: Smart Books, 2021,
Oprawa: twarda,
Stron: 32,
format 20 x 24,5 cm,
cena 34.99 zł,
wiek od 3 lat.
Komentarze