6 książek o sztuce dla dzieci, które polecam (część 2)Kolejna odsłona: kolejny zestaw książek o sztuce dla dzieci na Makach. W tych trudnych dniach, a pewnie w dalszej perspektywie i tygodniach. sztuka jest tym, co nas podbudowuje, odciąga myśli, pozwala na chwilę oddechu i dodaje skrzydeł.... Ale i inspiruje do działania i zabaw z dziećmi.

W mediach społecznościowych powstają kolejne grupy, skupiające ludzi "dzielących się kulturą" i  odbiorców kultury. Chcemy - zamknięci w domach - odwiedzać muzea, słuchać muzyki na żywo, malować i tworzyć. Z dziećmi i bez. Sztuka integruje, sztuka kreuje, odkrywa i zmusza do szukania odpowiedzi. Wyciąga z człowieka to, co najlepsze, najdelikatniejsze. Jest potrzebna, jest ważna - jak bardzo, wystarczy wyobrazić sobie świat bez sztuki. Jaki byłby?

Podrzucam Wam kontynuację wpisu - 8 książek o sztuce dla dzieci, które polecam - teraz książek będzie sześć. Wszystkie porządkują wiedzę o sztuce, jej przedstawicielach, nurtach, stylach. niektóre, koncentrujące się na biografii, ukazują twórców w ciekawy dla dzieci i młodzieży sposób. Inspirują do zabawy, do działania. Warto je znać. Gorąco polecam!

Sztuka i ty

To jedna z moich ulubionych książek o sztuce dla dzieci. Proponuje inne podejście do mówienia o malarstwie i twórczości, nie jest podzielona na epoki, nurty, tylko tematy. Człowiek w sztuce, Przyroda w sztuce, Przestrzeń w obrazie, Sztuka opowiadająca, Sztuka i artyści to rozdziały, które składają się z kilkudziesięciu podrozdziałów, poruszających różne zagadnienia związane z tematem głównym. A przy każdym zagadnieniu znajdziecie inspirację do własnej zabawy ze sztuką: rysowania, malowania, rzeźbienia, lepienia, układania barwnych kompozycji. To kopalnia pomysłów do pracy z dzieckiem w domu, czy na zajęciach w szkole, warsztatach. Przy okazji poruszanych zagadnień prezentowane są prace malarzy, znane i mniej znane obrazy z ciekawą opowieścią o nich.

Autorki opowiadają o technikach plastycznych, kolorze, świetle, perspektywie, kompozycji, warsztacie pracy, a także treści, jaka dzieła ze sobą niosą i towarzyszącym im emocjom.  Bardzo polecam - nie kupi się tej książki w księgarniach, nakład wyczerpany, ale można ją znaleźć na portalach sprzedażowych.

Sztuka i ty,
Anthea Peppin, Helen Williams,
Wydawnictwo: WSiP, 1992
Liczba stron:192
Tłum. Magdalena Stokowska.
wiek: 8+

Historia sztuki dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem
Gruby tom, spacer z dzieckiem przez historię sztuki od zarania dziejów po współczesne czasy. Duża dawka wiedzy, merytorycznie - doskonała! Do czytania z doskoku, co jakiś czas - trudno było mi ją czytać "ciurkiem" (ponad 500 stron), ale wybierając sobie konkretne działy, skacząc po interesujących nas zagadnieniach - idealnie!

Matka i syn. Historyczka sztuki i 7-latek. Wiedza kontra ciekawość i spojrzenie dziecka. Rodzinne dialogi, domowe sytuacje. Do czytania z dzieckiem, ale i dorośli interesujący się malarstwem wyciągną z niej mnóstwo ciekawych informacji.

"Nie jest to zwykły podręcznik, ale zawiera wiedzę i jeśli ktoś jej szuka, nie rozczaruje się. Jest w nim jednak coś więcej niż tylko wykłady o sztuce. także spojrzenie dziecka, które nie boi się pytać, oceniać i nie zgadzać, gdy mu się w sztuce coś nie podoba. A nie podoba mu się bardzo wiele. Takiej konfrontacji jeszcze nie było" (not. wyd.)

Historia sztuki dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem,
Ewa Jałochowska,
wyd. Bukowy Las, 2019
okładka twarda
Wymiary:150 mm × 235 mm
Stron 528
cena 49.90 zł,
wiek 7+


S.Z.T.U.K.A

"O co tu w ogóle chodzi? Co to za dziwne podróże, przygody i wynalazki? Przecież to miała być książka o sztuce, więc gdzie się podziały obrazy i rzeźby? chciałbym Was uspokoić - ta książka naprawdę poświęcona jest sztuce. Musicie jednak wiedzieć, że w XX wieku w tej dziedzinie wiele się zmieniło. Artyści stali się niezwykle pomysłowi i trochę niesforni. Nie chcieli już robić rzeczy, których od stuleci uczono w akademiach sztuki. Zaczęło ich nudzić malowanie portretów, brudzenie się gliną i produkowanie martwych natur. Trudno nie przyznać im racji, bo w końcu ile razy można malować martwego zająca" - tymi słowami zaczyna się książka Sebastiana Cichockiego. Książka o sztuce nowoczesnej, sztuce w przestrzeni publicznej, instalacjach i performansie...

Zetkniecie się tu z dziełami Duchampa, Schneidera, Smithsona, Krasińskiego, Barry'ego i wielu, wielu innych. To książka o sztuce, którą można dotykać, wąchać, słuchać, po której można się wspinać i w którą można się wciskać. Sztuka zaskakująca, zadziwiająca, sztuka, która się dzieje współcześnie, do której nie jesteśmy jeszcze wszyscy przyzwyczajeni.
Każdy rozdział poświęcony jest jednemu artyście i jego pracy/pracom. Ilustracje: państwo Mizielińscy.

S.Z.T.U.K.A
Sebastian Cichocki
ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Seria: S.E.R.I.A.
wyd. Dwie Siostry, 2011,
wymiary 20 x 20 cm
oprawa twarda
stron 216
wiek 8+,
cena 45 zł.

Abstrakciki. Wasilly KandinskyZabawa w interpretację tego, co widzimy. Kandinsky — jeden z twórców abstrakcjonizmu tworzył niezwykłe obrazy, które pobudzają wyobraźnię i dają przestrzeń do wymyślania swoich historii. Nie przedstawiają niczego, a jednak każdy patrząc na nie, widzi w nich całkiem dużo i interpretuje inaczej. Jego obrazy wzięła na warsztat Anna Paszkiewicz: napisała do nich krótkie rymowane opowiadania — zabawne, zwariowane, zakręcone. Wypróbujcie sami ułożyć opowieść do jednej z prac malarza — to jak gra w story cubes — rozwija wyobraźnię, pobudza kreatywność, może być naprawdę ciekawie. Z kilku elementów tworzymy opowieść.

Poza literacką interpretacją obrazów znajdziecie tu krótką i bardzo ciekawą opowieść o Kandinskym jego życiu prywatnym i twórczości. Ilustracjami książkę wzbogaciła książkę Kasia Kołodziej.

Polecam tę książę do zabaw z dziećmi i warsztatów — otwiera oczy na sztukę i głowę na interpretowanie jej, i pokazuje, że każdy jest doskonałym odbiorcom, bo sztuki nie trzeba rozumieć, trzeba ją po prostu czuć.

Dzieci cudownie widzą — zaskoczona byłam ogromnie, słuchając tego, co mówiły, oglądając obrazy Kandinsky'ego. W dzieciach jest moc! I niczym nieograniczona wyobraźnia, tylko trzeba pozwolić im bawić się sztuką bez narzucania swojej wizji.


Abstrakciki, Wasilly Kandinsky,
seria art
Anna Paszkiewicz, il. Kasia Kołodziej,
wyd. Ovo,
oprawa miękka,
stron 36,
cena 39 zł,
wiek: od 5 lat.

Frida Kahlo Biografia
Frida to ikona popkultury. Utalentowana i piękna kobieta o niezwykłym życiorysie. Malarka, której sztuka przepełniona jest bólem fizycznym (choroba w dzieciństwie i poważny wypadek naznaczyły każdy jej dzień — przeszła ponad 30 operacji, przez wiele miesięcy była unieruchomiona w łóżku) i zranionej duszy — jej związek z malarzem Diego Riverą pełen był zdrad, cierpienia psychicznego. Jej prace — obrazy nasycone kolorem i bólem pełne są też ukochania życia — te sprzeczności zatrzymują, sprawiają, że nie sposób przejść obok twórczości Fridy obojętnie. Viva la vida!

„Stopy moje, na cóż mi się przydacie, skoro mam skrzydła, by latać!”

Biografia Fridy kierowana jest do nastolatków, a Maria Hesse nie omija trudnych tematów. Są tu i zdrady, poronienia i aborcje, jest dużo samotności, fizyczności, krwi i śmierci. Poznajemy cząstkę Fridy, powieść miesza się z biografią, życie realne z wyobrażeniem o nim. Książka jest świetnie zilustrowana, pokażę ją na Makach w osobnym wpisie.


Frida Kahlo. Biografia
Maria Hesse,
seria Młody Book,
wyd. Sonia Draga,
cena 49.90 zł,
wiek: dla nastolatków
Nazywam się Pablo PicassoBiografia największego malarza XX wieku. Sporo informacji o sztuce i charakterystycznych okresach jego twórczości: niebieskim, różowym, kubizmie i sztuce antywojennej, a także życiu prywatnym. Opowieść napisana jest w pierwszej osobie, Picasso opowiada i komentuje, jest takim narratorem absolutnym, ogarniającym z całokształt życia i wydarzeń nie tylko ze swojego życia, ale i późniejszych wydarzeń i historii sztuki.


Nazywam się Pablo Picasso,
seria: Nazywam się...,
Eva Bargallo,
Tłumaczenie: Anna Marta Jęczmyk, wyd. Media Rodzina,
stron 64,
Format: 140 x 215 mm,
Cena 19,00 zł,
wiek: od 7 lat.
Komentarze