Tippi i ja, Sarah Crossan„Tippi i ja” sprawiła, że od rana czekałam na wieczór. Na ciszę i delikatne światło lampki. Na czytanie. A raczej delektowanie się każdą stroną. Po przeczytaniu jej żałowałam, że to już. Już koniec. Zdarza się Wam tak wejść w książkę, że oczy swoje — galopują, a wy powściągacie wodze, by zwolnić, bo tu nie o tempo chodzi, jak to się skończy, co będzie dalej, tylko chcecie ten czas rozwlec, rozciągnąć, by czytanie nigdy się nie skończyło?

„Tippi i ja” to książka pisana wolnym wierszem (podobnie jak „Kasieńka”). To oryginalna forma i ryzykowna, bo młodzi czytelnicy niechętnie sięgają po wiersze. ale gdy zrobią ten krok, jest duża szansa, że już się nie zatrzymają.

To wzruszająca i poruszająca opowieść o codzienności dwóch sióstr, bliźniaczek syjamskich. Dziewczyny mają 16 lat. Grace relacjonuje wspólne życie z Tippi. Więź między nimi jest trudna do wyobrażenia, bo czy możemy sobie wyobrazić bycie z kimś — nawet najbliższym — ciągle, ramię w ramię, bok w bok, bez możliwości ucieczki, skrycia się, odcięcia nawet na chwilę? Wszędzie i zawsze? Być z kimś, z kim dzieli się ciało, stale, najintymniej, zawsze razem?

Sarah Crossan z ogromną delikatnością, wyczuciem i wrażliwością towarzyszy dziewczynom. Nie wywołuje współczucia i litości, tylko pozwala na szczere powiedzenie im tego, co chcą powiedzieć. Na głos i między słowami. To piękna, poetycka opowieść o dorastaniu, siostrzeństwie, bliskości, przyjaźni i miłości, a także stracie i tęsknocie. O potrzebie odrębności i szukaniu swojego głosu i tożsamości. Wreszcie inności. Przejmująca oda do życia. O tych dziewczynach będziecie myśleć, będziecie się zastanawiać, przekładać w sobie słowa i uspokajać emocje.

Zachęcam Was, rodziców — przeczytajcie Tippi i podsuńcie ją dzieciom. Starszym dzieciom. Jeden z moich synów, prawie 11-latek, sam sięgnął po tę książkę. I przeczytał ją. Potem przyznał, że na początku trudno było mu wejść w jej „inność”, bo to nie proza, do której jest przyzwyczajony, jednak szybko poczuł ten rytm i dobrze mu się czytało. Za jakiś czas podsunę mu „Kasieńkę".

„Tippi i ja” była nominowana w Plebiscycie Lokomotywa 2019 w kategorii PRZEKŁAD.

Tippi i ja,
Sarah Crossan,
tłumaczenie: Małgorzata Glasenapp,
wymiary 15 x 20 cm,
oprawa miękka ze skrzydełkami,
stron 448,
cena 36,90 zł,
wiek 12+
Komentarze