Frida Kahlo. Biografia, Maria HesseBiografia Fridy Kahlo napisana przez Marię Hesse wciąga od pierwszej strony, choć to kolejna uproszczona opowieść o niezwykłej Fridzie, malarce, ikonie popkultury, kobiecie, której życie przepełnione było sztuką, w którą uciekała przed bólem i cierpieniem, trudną miłością, czy niezrealizowanym pragnieniem macierzyństwa. W dzieciństwie chorowała na polio, a przed 20 rokiem życia przeżyła wypadek autobusowy, w wyniku którego doznała złamania kręgosłupa, złamania obojczyka, połamania żeber, złamania miednicy, 11 złamań prawej nogi, złamania i zwichnięcia prawej stopy, zwichnięcia ramienia. Ponadto stalowy uchwyt poręczy autobusu przebił jej podbrzusze i macicę, co przekreśliło jej szanse na macierzyństwo" za Wikipedią. Przez dolegliwości wywołane wypadkiem przeszła 35 poważnych operacji.

Lipiec to miesiąc Fridy.  W lipcu się urodziła (6.07.1907), w lipcu zmarła (13.07.1954). Miała wtedy 47 lat. Kilka dni przed śmiercią napisała Mam nadzieję, że odejście będzie przyjemne i że nigdy tu nie wrócę”.

Jej obrazy to wiwisekcja choroby i bólu, a także trudnej miłości do męża, Diego Rivery. Organy, zdeformowane, pokancerowane albo wypatroszone ciało. Zwierzęta, ptaki i kwiaty, mające różnorodną symbolikę. Ciernie oplatające szyję, łzy i krople krwi. „Nigdy nie maluję fikcji, przedstawiam moje własne życie” mówiła. Namalowała 55 autoportretów, wiele z nich powstało w łóżku — malowała  je leżąc (miała specjalnie skonstruowane sztalugi i lustro). Na wszystkich jej autoportretach ma mocne, skupione spojrzenie, wzrokiem przewierca odbiorcę i charakterystyczną monobrew. Uważana za surrealistkę, mawiała Wszyscy myślą, że jestem surrealistką, ale ja nią nie jestem. Nigdy nie malowałam snów ani sennych koszmarów. Malowałam moją własną rzeczywistość".

Autorka dzieli życie malarki na kilkanaście rozdziałów/etapów, a każdy z nich traktuje dosyć ogólnikowo, skrótowo, na tyle, by zaznaczyć ważne wydarzenia z życia Kahlo.

Powieść skonstruowana jest w pierwszej osobie (nie lubię tej formy w przypadku biografii, bo daje mylne poczucie, że słuchamy głosu bohaterki, a tymczasem to tylko luźne wyobrażenie o tym, co mogłaby powiedzieć). Czytając książkę trudno mieć wrażenie, że o swoim życiu opowiada sama Frida — tekst jest prosty, ogólnikowy, pisany z dystansu, ale ilustracje (o nich za chwilę), cytaty, a nawet przepisy kulinarne i cała oprawa graficzna sprawiają, że to doskonała książka, którą warto ją mieć na półce. To nasycony kolorami album przybliżający życiorys i twórczość artystki, ale bez znamion wyczerpującej biografii. To książka, którą przeczyta się w godzinę i która osobie znającej biografię Fridy nie wniesie niczego nowego, ale usystematyzuje wiadomości, a tym, którzy o malarce wiedzą mało — naświetli jej życie i twórczość i pokaże koloryt Meksyku.

„To nie jest książka o jej prawdziwym życiu, ani też o życiu, które Frida sobie wymyśliła. To raczej połączenie obu, bo moim zdaniem, niekiedy rzeczywistość okazuje się ciekawsza niż fikcja; innym razem zaś wolę przyjąć prawdę Fridy, tę, którą ona chciała nam przekazać”  pisze we wstępie Maria Hasse.
Dużo tu smutku, bólu, rozczarowań, potknięć, zawiedzionych nadziei i emocji. Dużo tu radości i ukochania życia, miłości, woli walki. Życie Fridy Kahlo w pigułce — barwne, ekscytujące dla nas, bo można by nim obdzielić kilka osób i ciągle byłoby za dużo dla zwykłych śmiertelników. Jednak to, co sprawia, że ta książka jest niezwykła to jej wydanie i ilustracje. To bardziej powieść graficzna, bo obrazy dominują nad tekstem (każda strona jest ilustrowana). To historia na dwa głosy i głos obrazu przeważa, dominuje w tej książce. Co ciekawe nie ma tu oryginalnych zdjęć malarki ani jej oryginalnym obrazów tylko ilustracje Marii Hesse inspirowane twórczością Kahlo. Całość prezentuje się naprawdę pięknie!

To książka dla... No właśnie. Biorąc ją do ręki, można mylnie założyć, że dla dzieci (ilustracje), jednak dla dzieci na pewno nie jest, ale dla młodzieży i starszych czytelników jak najbardziej.Frida Kahlo. Biografia,
Maria Hesse,
tłum. Tomasz Pindel,
wyd. Młody Book,
stron 160,
oprawa twarda,
cena: 49.90 zł.
wiek: dla młodzieży i starszych czytelników.


A tu moja relacja z wystawy Frida Kahlo & Diego Rivera w Poznaniu (2017): https://www.makiwgiverny.pl/2017/11/frida-kahlo-diego-rivera-polskie.html


Komentarze