Wirus i inne drobne ustrojstwa, Boguś Janiszewski, il. Max SkorwiderO ileż razy nauka biologii byłaby przyjemniejsza, gdyby podręczniki pisał Boguś Janiszewski, a ilustrował je Max Skorwider! Podejrzewam, że ten przedmiot byłby ulubionym przedmiotem uczniów :) I wiem, co mówię, bo jako mama trzech uczniów wyższych klas szkoły podstawowej mam do czynienia z podręcznikami i nie raz, nie dwa przepytywałam ich przed sprawdzianami.

„Wirus i inne drobne ustrojstwa” to połączenie wiedzy merytorycznej z humorem — to się chłonie z przyjemnością i ciekawością. Historia Piotrka, który jest wirusem zwierzęcym, poprzedzona jest opowieścią o organizmie i jego mieszkańcach. Bakterie, wirusy, drobnoustroje, co to takiego, jakie mają role i zadania. W tym rozdziale znajdziecie informacje, czym się różnią od siebie, jak są zbudowane, czy da się żyć bez bakterii, co lubią w nas wirusy i drobnoustroje. Jakie są nasze słabe i mocne punkty obrony itd. a wszystko lekko, z humorem, nic tylko czytać!

Kolejne dwa rozdziały to już historia znanego nam z ostatnich miesięcy wirusa. Na imię ma Piotrek, poznajemy go dobrze, jego pragnienia i plany. Piotrek marzy o tym, by zarażać ludzi, co nie jest proste, bo jest wirusem zwierzęcym, a nie tak łatwo przeskakiwać z gatunku na gatunek. My już wiemy, po wiośnie 2020, że udało mu się osiągnąć swój cel... Niestety. Poznajemy wszystkie mechanizmy działania wirusa, TEGO wirusa, ale i jego poprzedników. Metody zarażania, iniekcję, objawy. Trzecia część to rozdział poświęcony epidemii od pierwszego ludzkiego nośnika, szybkości i sposobach rozprzestrzeniania się do pandemii, kwarantanny i ich konsekwencji.

Komiksowe ilustracje  Maxa Skorwidera nadają dodatkowej lekkości informacjom, są zabawne i tłumaczą, dopowiadają ilustracyjnie to, co w tekście.

Po przeczytaniu tej książki żadne dziecko nie będzie się wzdragało przed częstym myciem rąk i zakładaniem maseczki, bo jak się wie i rozumie dlaczego — nie dyskutuje się z faktami. Bardzo polecam tę książkę, pomoże Wam w rozmowie na temat obecnej sytuacji, da konkretne informacje i wiedzę i ułatwi trzymanie się w restrykcyjnych ryzach. Bo Piotrek ciągle jest wśród nas —  uważajmy na siebie!

Tekst był merytorycznie skonsultowany przez specjalistki: dr Elżbietę Lenartowicz z Zakładu Genomiki Strukturalnej RNA. Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk i dr Agnieszkę Belter z Zakładu Biologii Medycznej, Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk


Wirus i inne drobne ustrojstwa,
Boguś Janiszewski,
il. Max skorwider,
wyd. Publicat, 2020,
stron 64,
oprawa miękka,
cena 34.90 zł
wiek: od 6 lat.
Komentarze