Rewolucje, Boguś Janiszewski, il. Max Skorwider
Po budowaniu zasieków, po odgradzaniu się i wznoszeniu murów, czas na burzenie. Oto po „Murach” nadeszły „Rewolucje"! Doskonałe książki, naprawdę warto mieć i jedną i drugą, a pewnie i tę zapowiadaną już — trzecią — o subkulturach też!
Skąd bierze się rewolucja? Z buntu, niezgody, narastającego „DOŚĆ”, tej przelanej kropli... Rewolucje przynoszą zmiany, czasem są dobre, czasem nie i lepiej, żeby nigdy nie miały miejsca. Burzą porządek, wywracają świat do góry nogami.

Boguś Janiszewski prowadzi czytelnika przez przełomowe wydarzenia historyczne, ale nie tylko, bo bierze pod lupę rewolucje społeczne, technologiczne i kulturowe. .Rewolucja francuska i strajk kobiet w Islandii, rewolucja Gandhiego i solidarnościowa, rewolucja październikowa, ale i rewolucja przemysłowa, obyczajowa, w sztuce, rewolucja klimatyczna i rewolucja informatyczna.... Wśród rewolucji autorzy uwzględnili nawet wirusa Sars-CoV-2, który sprawił, że świat nie będzie wyglądał już tak samo... Opowiadają też o rewolucjach, które mają miejsce w naszym życiu i często są równie znaczące i ważne — nie dla ogółu, tylko poszczególnych jednostek. Taka na przykład rewolucja żołądkowa (okropność), czy rewolucja hormonalna. Zwłaszcza ta druga może mieć burzliwy przebieg i choć jest bezkrwawa, może sprawić, że „rodziców krew zalewa". 


Przy każdej rewolucji, zajmującej rozkładówkę, znajduje się krótka metryczka i odrębny, dłuższy tekst. Czyta się jednym tchem, choć można też dawkować sobie treść, czytając wyrywkowo.To książka, którą warto przeczytać. Informacje podane są w lekki, chwilami żartobliwy sposób. Dowcip i język trafi do młodych, nie ma tu nudy. Nie ma też dogłębnych analiz, rozważań i dociekań, informacje podane są skrótowo, w pigułce, ale to, co najważniejsze „kiedy, gdzie, po co" — ta baza, szkielet —  są. Ta książka — spojrzenie na świat przez rewolucje — daje ogląd burzliwego rozwoju ludzkości i porządkuje wiedzę. Warto!


Zdecydowane i mocne ilustracje Maxa Skorwidera odzwierciedlają rewolucyjnego ducha, mają w sobie drapieżność i zadziorność. Format i graficzne opracowanie — wszystko na tak! „Rewolucje” z radością stawiam na półce bok w bok, ramię w ramię z „Murami”.


Rewolucje,
Bogusław Janiszewski,
Ilustracje: Max Skorwider,
Format: 297 x 210 mm,
objętość: 64 stron,
oprawa twarda,
cena: 47 zł,
wiek: 9+


Komentarze