Rasizm i nietolerancja. NIE!, Florence Duthell, Henri Fellner


Przekaz tej książki jest bardzo prosty i czytelny. Szanuj innych, bo każdy zasługuje na szacunek. A inność może nas tylko ubogacić. Temat bardzo na czasie, bo gdzie się człowiek nie obróci tam podziały. Smutne to, że tragiczna historia XX wieku, niewiele nas nauczyła. Nie pamiętamy? Historia lubi się powtarzać? Oby nie! Nadzieja w młodych, więc uczmy ich od małego, że podziały są złe, bardzo złe. A rasizm i nietolerancja są jak śmiercionośne pociski.
Podsuwajmy dzieciom książki o tolerancji, czytajmy z nimi i rozmawiajmy, tłumaczmy, rozmawiajmy... I przede wszystkim sami nie oceniajmy, nie dzielmy, nie odrzucajmy, bo dzieci najszybciej uczą się przez obserwację. Patrzą na nasze zachowanie nie słowa. Dobrze więc, aby były one spójne.

Rasizm i nietolerancja. Nie!To miniporadnik uczący najmłodszych szacunku do drugiego człowieka. Bo choć się różnimy, czasem bardzo —  zamiast separować się i wytykać palcami, możemy czerpać ze swojej inności, uczyć się nawzajem od siebie i poznawać. Prosty przekaz, wydawać by się mogło, że oczywisty. Książka nie daje konkretnych narzędzi do tego, jak przeciwstawić się nietolerancji, ale dzieci czytając ją będą miały możliwość wejścia w skórę osoby odrzucanej i wyobrazić sobie, jak krzywdzące mogą być słowa. Dostrzegą granicę, które przekroczyć nie można.

Książka składa się z 15 rozkładówek, na każdej widzimy Michała, małego chłopca, który jest bohaterem książki i z jego perspektywy przyglądamy się różnym postawom.
W pierwszej części autorka pokazuje, jacy jesteśmy, czym się różnimy, i tłumaczy, że to, co nas różni od siebie jest dobre i potrzebne, bo jaki byłby ten świat, gdyby każdy był taki sam? Nudny! Każdy z nas jest niepowtarzalny, a różnice zadziwiają, przyciągają, ale też wytrącają z równowagi i niepokoją, jeśli nie przyjrzymy się im bliżej. Różnimy się wyglądem, charakterem, religią ... długo można wymieniać. Tak jest i już. To naturalne.

W drugiej części Michał jest uczestnikiem różnych sytuacji: styka się z różnymi emocjami i zachowaniami (m.in. zakłopotanie, nietolerancja, ignorancja, nieufność, agresja, nienawiść) i dowiaduje się, jak sobie z nimi radzić.  U kogo szukać pomocy, jak reagować. A wszystko napisane bardzo prostym językiem, pokazane na konkretnych przykładach, tak by trafić do przedszkolaków. Każda rozkładówka w drugiej części podsumowana jest jednym wyróżnionym graficznie zdaniem/myślą na temat tego, co należy robić, aby dobrze żyć z innymi.
Całości dopełniają proste, czytelne ilustracje.

Takich lektur, a później rozmów nigdy dość. Bo rasizmowi i nietolerancji mówimy NIE!

W tej serii ukazała się też książka: Zły dotyk. Nie!

Rasizm i nietolerancja. NIE!,
Florence Dutheil
Ilustracje: Henri Fellner.
Tłumacz: Joanna Woyciechowska.
Wydawnictwo Muchomor
Oprawa: twarda.
Ilość stron: 34
Cena 29 zł,
wiek: 3+

Komentarze