O książkach niebanalnych, mądrych, ważnych i pięknie zilustrowanych. Dla małych i dużych, którzy zachowali w sobie dziecko.

sobota, 18 lipca 2020

Bracia krwi, Peter Milčák, il. Alicja Biała


Mały format książki, za to treść wybiega poza ramy strony. Trudno powiedzieć, czy te króciutkie formy to opowiadania, filozoficzne eseje, czy poetyckie miniatury. A może są wszystkim po trochu -  nakreślone emocjami chwile, migawki z pamięci otwierające wyobraźnię i zawracające czytelnika do miejsc, które być może opuścił, porzucił, zapomniał a które gdzieś tam ciągle błąkają się pod powiekami...

Reminiscencje z dzieciństwa, magiczne chwile wplecione w pamięć wydarzeń i myśli. Słowo jak deszczowe krople z czasu, który minął, ale nadal w nas trwa. I ciągle wybrzmiewa na nowo i odbija się echem. To poetycki zapis przyjaźni między dwoma chłopcami, Karolem i Wiktorem. Zapis wydarzeń, w których uczestniczyli, a może które im się tylko wydawały? Bo fakty mieszają się z wyobrażeniami, pamięć gubi ostrość, dając pole do popisu emocjom, uczuciom, które na nowo malują obrazy. Dzieciństwo to kraina, do której można wewnętrznie wracać, ale z każdym powrotem jest tam trochę inaczej. To też czas, kiedy fikcja odczuwana jest prawdziwiej od rzeczywistości, a intuicja ważniejsza od doświadczenia i wiedzy.

To opowieść o dziecięcych relacjach i bliskości, w której „ja” zlewa się z „ty”, potrzebie przeglądania się w drugiej osobie, identyfikacji z nią i patrzeniu na świat przez wspólny pryzmat.

Spotkania i miejsca, ludzie i zwierzęta, chwile jak promienie światła wpadające przez zasłonięte okno po wieczór. Wydarzenia, w których balonik staje się duszą wujka Floriana, czas, kiedy na języku może wyrosnąć trawa i pewność, że zielony kapelusz ma moc przeobrażenia nas we Włóczykija.

Czyta się te miniaturki, odchodzi od nich i wraca. Coś nie daje spokoju, jakaś myśl nieuchwytna świdruje dziurę w brzuchu. Jak je czytać, jak je interpretować? Każdy zrobi to po swojemu, przez pryzmat swojego dzieciństwa, swoich Wiktorów czy Karolów, niedźwiedzi zamieszkujących stare sny i marynarzyków z tekturowego pudełka ...

Książka jest bardzo starannie wydana. Stonowane rysunki Alicji Białej nadają tekstom wielowymiarowości i kolejnych interpretacyjnych dróg. Nieco surrealistyczne idealnie dopełniają tekst.

Peter Milčák (ur. 1966) – słowacki poeta, wydawca, tłumacz. Autor tomów wierszy i szkiców literackich. Przekładał m.in. wiersze: Zbigniewa Herberta, Haliny Poświatowskiej, Czesława Miłosza, Marcina Świetlickiego, Wojciecha Bonowicza. Prowadzi wydawnictwo Modrý Peter. Mieszka w Lewoczy.

Alicja Biały (ur. 1993) – ilustratorka, graficzka, artystka wizualna. Jej ilustracje publikowane są m.in. w Danii, Polsce, Niemczech, Chinach i Australii. Jest autorką murali, które znajdują się w Polsce, Portugalii, Meksyku, Niemczech,Bracia krwi
Peter Milčák,
przekład: Bohdan Zadura
rysunki: Alicja Biała
projekt graficzny: Marcin Markowski
wydawnictwo Wolno, 2020,
Oprawa twarda
Format 15 cm × 21 cm
Liczba stron  40,
cena 36 zł,
wiek: dla dużych niedorosłych.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz