Mury, Boguś Janiszewski, il. Max Skorwider


Książka doskonała! Całościowo, od koncepcji po wykonanie. Bardzo gorąco ją polecam, bo to kolejny tytuł rodzinny, czyli taki, który sprawdza się bez względu na wiek czytelnika. Wystarczy położyć książkę na stole. Świetnie napisana — nie ma tu sztywnego języka, jest lekkość i dowcip, autor pisze z myślą o młodych i potrafi ich wciągnąć, zainteresować. I to się udaje. A pisze o sprawach naprawdę ważnych i poważnych.


Zamysł był taki: napisać o murach, ścianach, którymi do wieków ludzkość się od siebie z różnych powodów odgradzała. „Pamiętajmy, że wszędzie tam, gdzie jest jakiś mur, ludzie próbują go zdobyć albo zza niego uciec. I to nie zmienia się od tysięcy lat”. Kiedyś, jak autor zauważa, odgradzali się słabsi przed silniejszymi, dzisiaj — bogatsi przed biedniejszymi. Mamy więc przegląd murów, ale nie tylko tych fizycznych, ale i tych wyrastających z uprzedzeń między ludźmi, murów w nas.

Wędrujemy przez czas i przyglądamy się budowlom, które powstawały na różnych kontynentach i z różnych powodów (wszystkie opatrzone są krótką metryczką). O wielu słyszeliśmy, są też i takie, o których nie mieliśmy pojęcia. Mury biblijne, mury obronne, mury izolujące, wały i płoty... Z czasów dawnych i te współczesne. Jest tu o zdobywaniu murów. O murach nie z kamienia czy innego materiału — obecnie murem jest morze, granicą, którą mimo obawy o utratę życia ludzie decydują się pokonać, nawet jeśli na wodzie czeka na nich śmierć. To uchodźcy na Morzu Śródziemnym.

Jest też sporo o innych murach — symbolicznych murach, które mają nie dzielić, odgradzać, ale jednoczyć jak Łańcuch Bałtycki utworzony przez Litwinów, Łotyszów i Estończyków, którzy chcieli wyzwolić się spod jarzma komunizmu.

Na uwagę, najwyższą uwagę zasługują ilustracje, które rewelacyjne dopełniają tekst — autorzy prowadzą dwugłos i dobrze się przy tym bawią. Świetna wyrazista kreska (z pazurem) Maxa Skorwidera i zaskakujące szczegóły, którymi naszpikował obrazy. Przyglądajcie się każdej stronie, czeka na was wiele niespodzianek, których odnalezienie da wam dużo radości, odkrywczej radości. Bo znajdziecie tu nie tylko mury, ale i postaci, które znacie — bohaterów filmowych, literackich i twarze z pierwszych stron gazet. Beatlesi wprost z Abbey Road, don Kichot na koniu trojańskim, Batman i prezydent USA, Lech Wałęsa i ... Szukajcie pisarzy, scen z filmów i odniesień do znanego nam świata. To wciąga! Równie mocno dzieci i dorosłych, nie wiem, czy tych ostatnich nawet nie bardziej.

Na ostatniej rozkładówce pojawia się pytanie, które nasuwa myśl o kontynuacji. Co powiemy na Rewolucje? Tak! Czekamy na Rewolucje!!!


Ważna informacja: "Mury" nominowane były w Plebiscycie LOKOMOTYWA 2019.

 ***

Tak sobie teraz myślę... Czy ściany domów, które teraz odgradzają nas od innych, w których się kryjemy, izolujemy pozostaną między nami? Nie dosłownie? Czy z obawy przed zarażeniem, wszak lekarze prognozują, że to dziadostwo szybko nas nie opuści, między człowiekiem a człowiekiem wyrosną kolejne fortyfikacje? Oby niepotrzebna była errata.


MURY,
Boguś Janiszewski,
il. Max Skorwider,
wyd. Albus, 2019,
format: 297 x 210 mm,
stron: 56,
oprawa twarda + obwoluta,
cena: 47 zł,
wiek: 9+

Komentarze

  1. Oo super! Znamy autorów z innej ciekawej serii książek - Ekonomia, Polityka itd. Po tę też sięgniemy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeżeli znacie książki tego duetu, to koniecznie zajrzyjcie do MURÓW, z za miesiąc kolejna książka o rewolucyjnej tematyce pt. REWOLUCJE!

    OdpowiedzUsuń
  3. Tekst i ilustracje naprawdę dobre, polecam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz