Smoki wyobraźni, Paweł Wakuła, il. Piotr Fąfrowicz


Elegancko, bez epatowania dosadnością pisać o brzydkich zachowaniach to sztuka. Brzydkich, bo smoczych, a smoki przecież są okrutne i bezduszne, nie to co ludzie... Doprawdy?  Po przeczytaniu tej książki tej pewności już mieć nie będziemy. Ludzkie czy smocze przywary, ułomności, grzechy bardziej powszednie lub mniej zaprezentowane są tu w niedzisiejszym stylu, lekko, z finezją i wdziękiem  - co może zwieść czytelnika na manowce..  Życiowe zakręty, turbulencje, chwile słabości i rozdroża smakowane w pociągu do taktu ze stukotem kół.... Pochylamy się nad nimi, smakujemy. Z niektórymi bardziej lub mniej się identyfikujemy, rozumiemy, wybaczamy, tłumaczymy. Każdy z nas nosi w sobie smoka. Ale, ale... Niektóre winy są naprawdę ciężkie.

Wakuła zaskakuje czytelnika, wciąga w opowiadane historie i kiedy już sądzimy, że wiemy, o co chodzi - tracimy grunt pod nogami. I tak... daliśmy wyprowadzić się w pole. W pole wyobraźni.

To ciekawy tekst dla dorosłych dzieci. Tekst, który idealnie - wręcz fenomenalnie - współgra i wybrzmiewa mocnym głosem z ilustracjami Piotra Fąfrowicza. Stonowane, wyciszone, powściągliwe - przyciągają, zatrzymują. Uwielbiam minimalizm i bajkowość Fąfrowicza. 

Wakułę znamy z książek dla dzieci - "Smoki" są zdecydowanie dla starszego czytelnika, niech nie zwiodą Was ilustracje i recenzje  na okładce osób, kojarzonych z literaturą dziecięcą.

Smoki wyobraźni,
Paweł Wakuła,
il. Piotr Fąfrowicz,
wyd. Literatura, Piętro Wyżej, 2018,
oprawa twarda,
stron 132,
format: 148x235 mm,
cena 26 zł,
dla dorosłych.

Komentarze