Hedwiga i księżniczka z Hardemo, Frida Nilsson, il. Anke Kuhl

 

Hedwiga to jedna z moich ulubionych książkowych bohaterek. Ma w sobie naturalność i taki zadzior, który sprawia, że nudzić się z nią nie sposób, bo zawsze z czymś wystrzeli. Lubię ją, bo popełnia błędy, strzela gafy, czasem wstydzi się swojego zachowania, pozwala emocjom wziąć górę, emocjom, które czasem trudno jej nazwać, bo dopiero je poznaje. To doskonała seria o życiu w szkolnej społeczności, o przyjaźni i o codzienności, które składa się z drobiazgów — każde nawet najmniejsze wydarzenie może mieć ogromne znaczenie i pociągnąć za sobą lawinę... Nie ma tu moralizowania, jest samo życie z jego wszystkimi odcieniami.

To idealna seria dla dzieci, bez podziału na płeć. Moi młodsi synowie (11 lat) przeczytali wszystkie cztery części i to bez podsuwania im książek — widzą, że leży „nowa” Hedwiga, biorą i czytają.

***

Hedwiga ma już 9 lat. Rozpoczyna kolejny rok szkolny, na początku którego wydarza się coś dziwnego: nauczyciel klasy, pan Lars, idzie na zwolnienie lekarskie, a potem bierze urlop. Jest zmęczony i stoi przed trudną decyzją, czy nadal być nauczycielem? W klasie poza jego zastępcą pojawia się też nowa osoba. Hedwiga jest oczarowana burzą jej loków i długimi rzęsami. Bardzo pragnie zdobyć względy nowej, która wygląda jak księżniczka. A kiedy okazuje się, że ta nowa, której pozwoliła — z braku ławki — usiąść na lekcji na swoich kolanach, nie jest dziewczynką, tylko chłopcem i ma na imię Olle, zachwyt przemienia się we wściekłość.

Wyobrażacie to sobie? Ten rechot kolegów z klasy? I te okrzyki „Zakochana para! Zakochana para!” Hedwiga chciałaby zapaść się pod ziemię, bo wie, że nie będzie miała już spokoju. No, chyba że się wyprowadzi, daleko... A Olle? Nie dość, że nosi piękne opaski na włosach, to jeszcze świetnie biega, a przecież każdy wie, że biegi to jest coś, w czym nikt Hedwidze nie dorówna. Trafiła kosa na kamień. Emocje aż kipią, iskry lecą. Uwielbiam, jak w Hedwidze „gotuje się w środku” — jest taka prawdziwa. 

Frida Nilsson doskonale pokazuje emocje kłębiące się w dziecku, czytelnicy odnajdują się w jej bohaterach, mogą się z nimi utożsamiać.

Hedwiga mierzy się z zazdrością, złością, ale i fascynacją — zauroczeniem, które nakreślone jest niezwykle subtelnie. Przyciąganie i odpychanie. Jak skończy się ta historia?

Wiecie co, nie wierzę, że nie sprawdzimy już, co będzie działo się w życiu Hedwigi za rok, dwa, trzy...
Hedwiga i księżniczka z Hardemo
seria Hedwiga
tekst: Frida Nilsson
ilustracje: Anke Kuhl
tłumaczenie: Barbara Gawryluk
wyd. Dwie Siostry
15 x 20 cm
oprawa twarda
stron 180 
cena 34.90 zł
wiek 7+


Komentarze