Jak zrobić papier mâché i miseczki z masy papierowej?

Jak zrobić papier mâché w domu? To nic trudnego, a efekt jest naprawdę ciekawy. Pandemia sprawiła, że znowu czuję się jak wtedy, gdy moje dzieci były małe i tyle się działo! Malowaliśmy, rysowaliśmy, budowaliśmy, lepiliśmy i cięliśmy. Bardzo lubiłam te nasze artystyczne zabawy, oni też. Z czasem  jednak było tych wspólnych prac coraz mniej. Wiadomo, szkoła, lekcje, koledzy, inne zainteresowania i pasje. Czasem coś, trochę, ale dla mnie zdecydowanie za mało. Od roku, przez edukację zdalną i dzięki pracom na technikę i plastykę, robionym w domu, a nie w szkole, znowu mamy zabawę, w której mogę uczestniczyć, robiąc coś na boku, ale razem z chłopakami. Pomagać i podpowiadać, przygotowywać materiały - jak ja to lubię (tak, zdarza się, że chłopaki czasem to moje "lubię" wykorzystują...)


Jak zrobić papier mâché i miseczki z masy papierowejDo zabawy wystarczy trochę gazet (wykorzystaliśmy 2/3 Wysokich Obcasów), łyżka mąki i kilka łyżek kleju do papieru. I miseczkę, na której uformujemy miseczkę z masy papierowej. Wieczorem rwiemy papier na małe kawałeczki i zalewamy wodą. Rano odlewamy wodę, a gazetę delikatnie odciskamy (ale nie do końca). Papier wkładamy do naczynia, w którym łatwo będzie można go rozdrobnić blenderem na papkę. Rozdrabniamy, zabawa jest przednia! Jeśli masa jest za sucha, można ją delikatnie podlać wodą. My wszystko robiliśmy na wyczucie.

Do zrobionej papki dosypujemy łyżkę mąki i trochę kleju. Mieszamy, mieszamy, wyrabiamy ręką.
Przygotowaną miseczkę odwracamy do góry nogami i osłaniamy folią (jedną miseczkę któryś z moich chłopaków obłożył papierem bez folii, po wyschnięciu nie dało się jej bezkolizyjnie wyjąć). Nakładamy papkę (pół cm grubości albo nieco więcej) kawałeczek przy kawałeczku, żeby po wyschnięciu nie było pustych miejsc (u nas powstało kilka prześwitów). Odstawiamy w ciepłe miejsce, u nas miseczki powędrowały pod kaloryfer. Po trzech dniach były suchusieńkie.

Mnie podobały się miseczki naturalne, ale nauczyciel chłopaków prosił, żeby przesyłali mu zdjęcia pomalowanych, więc chłopaki wybrali kolory i zrobili to po swojemu. Użyli do tego zwykłych farb, malując bez użycia wody. 


 

Komentarze