To pestka! czyli ogrodnictwo dla dzieci, Kirsten Bradley, il. AitchTo jest tak cudnie wiosenna książka, że nie mogłam się jej oprzeć! Poza tym temat — mój drugi konik, rośliny!

Co roku wraz z nadejściem wiosny staję w balkonowych drzwiach, ogarniam puste jeszcze skrzynki i doniczki wzrokiem i mówię sobie „No w tym roku to będzie tu się działo! To będzie balkon stulecia” I wiecie co? Z roku na rok jest piękniejszy, odważniejszy i bardziej dziki, serio. Lubię, jak z podłogi rośnie w górę, a z góry zwisa na dół. Kocham ten nasz blokowy skrawek zieleni z królującymi tu roślinami. A są one różne: naparstnica, bakopa, lawenda, gazania, dichondra, starzec, lobela, żurawka, kocanka, pelargonie, stokrotki i bratki. Odkryciem są lwie paszcze — jak one rosną, jak kwitną i jakie są silne i dekoracyjne! No i łąka z koniczyną, makami, mleczem — upchnięta w doniczkach daje radę, a ileż owadów się przy niej kręci! Uwielbiam bluszcze i pnącza. A zioła? Bazyla, lubczyk, a z warzyw pomidorki koktajlowe. Szaleństwo, bo mój balkon to maleństwo, takie dwa na trzy.

Dlatego „To pestka!” idealnie wpisuje się z moje książkowo-roślinne pasje. Jestem pod urokiem tej książki, bo to książka-działanie. Dużo, naprawdę wiele tu pomysłów na pracę w terenie, czyli aktywne tworzenie zielonego zakątka w domu i na balkonie. A dzieciaki to uwielbiają! Raz, że robimy coś wspólnie, od podstaw, dwa: fajnie się obserwuje, co dzieje się później, satysfakcja i radość gwarantowane. Z tą książką zrobicie hotelik dla owadów i doniczki według własnego projektu, posadzicie zioła, będziecie uprawiać warzywa i robić kule nasienne, wyhodujecie drzewo z pestki i stworzycie ogród w słoiku, kokedama nie będzie tajemnicą, podobnie jak wirnik wiatrowy, którego obserwacja umili wam niejeden letni wieczór! A karmnik dla ptaków? Dacie radę!
Oglądanie i czytanie tej książki to dobra metoda na zarażenie dzieci zieloną pasją i ściąga na czas chwilowej nudy i „mamaoniemamcorobić".

Piękne ilustracje zachęcają do sięgania po nią i szukania inspiracji. Podobnie jak jasne i czytelne instrukcje na prace, do których materiały wszyscy mamy pod ręką. Bardzo mi się podoba i choć książka adresowana jest dla młodszych dzieci niż moje, to my też skorzystamy z wielu porad, pomysłów i podpowiedzi.

Oglądajmy książkę i grzebmy w ziemi, siejmy, podlewajmy i patrzmy, co z tego wyrośnie, uczmy dzieci cenić to, co wokół nas, co tak łatwo jest zniszczyć, a bez czego nie ma życia. Pokazując maluchom, że są sprawcze, a angażując je od małego w dbanie o środowisko i roślinki sprawiamy, że stanie się to dla nich naturalne. To pestka!


To pestka! czyli ogrodnictwo dla dzieci,
Kirsten Bradley,
Tłumacz: Adam Pluszka
Opracowanie graficzne: Aitch
Wydawnictwo Kropka,, 2021,
Oprawa twarda,
Format:24 cm x 28 cm,
Stron 56,
cena 44,90 zł
wiek od 4 lat.


Komentarze