Bohaternik, Iga Fijałkowska, il. Daria Solak


Książki związane ze sztuką  wywołują we mnie ekscytację, muszę je mieć. Kolekcjonuję i albumy malarskie i książki związane z historią sztuki i literaturę dla najmłodszych, wprowadzającą dzieci w świat twórczości, kreatywności i piękna. Sztuka mnie nie tylko fascynuje i porusza, ale i ręce wyrywają mi się do tych wszystkich kredek, farb, papierów. Zbieram, kupuję i pilnuję, żeby chłopaki prace plastyczne oddawali na czas. I żeby przykładali się do nich, a nie wykonywali je jedną ręką na kolanie.

Dlatego na maila z zapytaniem, czy nie zapoznałabym się z nową książką wydaną przez Centrum Sztuki Współczesnej, mogłam odpowiedzieć tylko TAK! Nie skojarzyłam nazwisk, dopiero gdy wzięłam w ręce „Bohaternika”, pomyślałam, że tak, skądś tę kreskę znam. Nasycone kolorem i radością obrazy pobudzają wyobraźnię, otulają słońcem i uśmiechem. Daria Solak zilustrowała m.in. „Kropkę z błędem” i „Ala ma kota. A Ali?” wydanych przez wyd. Dwie Siostry. A jak mowa o wydawnictwie -  Iga Fijałkowska, historyczka sztuki i edukatorka od niedawna jest na jego pokładzie.

O czym opowiada książka i jaką rolę odgrywa tu sztuka? Grupa dzieci, uczęszczająca na zajęcia plastyczne, otrzymuje zadanie: sportretować bohatera. Zadanie jest trudne, bo bohater musi być prawdziwy! Malujący musi go znać, a przecież bohaterów nie spotyka się w warzywniaku czy na ulicy. Bohater to postać pomnikowa, obdarzona nadludzkimi umiejętnościami, niespotykaną odwagą, siłą i w ogóle! Czy rzeczywiście? Nina zastanawia się nad tym i podpytuje swoich bliskich. Dziadka, rodziców. To, co słyszy, zaskakuje ją i daje do myślenia.

Jeśli szukacie książki, która pozwoli dziecku znaleźć jego mocne strony, wzmocnić poczucie wartości i pokazać sprawczość, a przy okazji i zachęcić do twórczości — dobrze trafiliście. Bo każdy człowiek ma wiele zalet, czasem są to drobiazgi, ale bez nich czym byłby świat? Życie składa się z drobiazgów, małych gestów na co dzień, które zebrane razem są jak lawina śnieżna — nabierają siły i mogą zmienić świat. Ważne, by umieć je dostrzec, wyłuskać. Ciepła, motywująca do rozmów i działalności twórczej  książka, a do tego doskonała do pracy warsztatowej!

Jak myślicie, kogo namalowała Nina?

Bohaternik” jest wynikiem/zakończeniem projektu Bohaternia, realizowanego w ramach programu (EDU Edukacja, Działanie, Upowszechnianie) Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Bohaternik
Iga Fijałkowska,
il. Daria Solak,
wyd. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski,
oprawa twarda,
wym. 20 cm x 25 cm,
stron 32,
cena 28 zł,
wiek od 3 lat.
Komentarze