O rowerach, Bartosz Ratajczyk


Uwielbiam jeździć na rowerze! Mój ma już swoje lata, jakoś szczególnie o niego nie dbam, ale on wie, że go wielbię i na razie to mu wystarcza. Nie muszę się spieszyć, nie muszę się ścigać, jadę, jak chcę. Raz szybciej raz wolniej, dojadę wszędzie tam, gdzie samochodem nie da rady i te widoki i ten wiatr we włosach!
Rower jest ekologiczny i to jest argument nie do zbicia, nikt nie zaprzeczy. Nie przykłada się do zanieczyszczenia klimatu, nie stoi w korkach, nie wymaga parkingu i sprawia, że człowiek się rusza. A — co sobie bardzo cenię — od jakiegoś czas mam komfortową sytuację, bo do pracy wreszcie mogę jeździć na rowerze i robię to niemal przez cały rok, z małymi przerwami na zimowe mroźne dni. Rower jest cool!

Wakacyjne wyjazdy organizujemy tak, żeby ten rower był w centrum i by poruszanie się po okolicy było możliwe na dwóch kółkach. Całą rodziną tworzymy niezłą ekipę, 5-6 osób to już spora grupa!


Dlatego książka „O rowerach” od razu zwróciła moją uwagę. Choć korzystam, korzystamy — nasza wiedza jest totalnie podstawowa. Nie ma to, jak specjalista opowie to i owo, wyjaśni, pokaże.Bartosz Ratajczyk bierze rower pod lupę, rozkłada go na części pierwsze (W częściach), prezentuje w mieście, w górach, na wyścigu, przedstawia rowery odpowiednie do wieku (rozdział Rowerzysta dorasta), w warsztacie i na targach rowerowych, pokazuje rower szyty na miarę, Jest też sporo historii — Rowery dawniej i wypadów w przyszłość — ciekawe, jak będą zmieniać się dwukołowe pojazdy (W niedalekiej przyszłości). Jest samouczek dla zapalonych cyklistów — Zrób to sam, znajdziecie tu ekwipunek podróżnika i rozkładówkę, prezentującą duże trasy rowerowe w Polsce — Na szlaku. Po prostu must have każdego miłośnika dwóch kółek, ale i dziecka rozpoczynającego rowerową przygodę!

Drobiazgowe ilustracje zmuszają do uważnego oglądania, każda rozkładówka może stać się wyszukiwanką, które dzieci lubią, bez względu na to, ile mają lat.

Nie brakuje tu też humoru, a nawet nawiązań do sztuki. Rozbawił mnie rozdział opisujący części, z których składa się rower — bo te części rowerowe wpisane są tu w obraz Chełmońskiego „Bociany". Tylko że oracz z synem nie wypatrują na niebie ptaków, tylko przyglądają się drzewu, na którym zawieszone jest rowerowe koło...

Tylko ostatnia rozkładówka — mapa, prezentująca duże szlaki w Polsce — wprowadziła mnie w konsternację. Jest tak uproszczona, że ciężko odnieść ją do faktycznego stanu: pod Gdynią wyrasta Warszawa, która graniczy z Białowieżą, Pod Centrum Nauki Kopernik mamy Jezioro Czorsztyńskie, a po lewej stornie od razu Gniezno... Oby nikt nie uczył się z tej strony mapy Polski ;)


O rowerach,
Bartosz Ratajczyk,
wyd. Ezop,  2021
Oprawa twarda
Format 27 cm x 27 cm,
Ilość stron: 30
Wiek 6-12 lat
cena 35 zł.


Komentarze