Orkiestra świata, Magdalena Mrozińska, il. Kasia Walentynowicz

Otaczają nas dźwięki. Rzadko słyszymy ciszę. Dźwięki ostre, nagłe i takie, które cały czas gdzieś tam wibrują, szumią, wbijają się w uszy... Przeszkadzają, sprawiają, że jesteśmy zmęczeni. Na to lekarstwem jest ucieczka za miasto: do lasu, gdzieś hen na pole. Tam też nie ma ciszy, ale to co, słyszymy, jest jak balsam na uszy. Dźwięki natury. Na taki koncert zaprasza czytelników autorka książki „Orkiestra świata”, Magdalena Mrozińska. To wierszowany spacer (właściwie 26 spacerów, bo tyle jest wierszy) przez świat przyrody o różnych porach roku. Bo co innego słychać wiosną, co innego dominuje latem, inne dźwięki można usłyszeć jesienią, a i zimą „skrzypi śnieg pod butem na zimową nutę". 

To pełne humoru obrazki z lasu, pola, podwórka. Tematy wydałoby się banalne - żabki, kotki, liście, deszcz, o tym można przeczytać w wielu książkach, ale tu smacznie są podane, z humorem i luzem. Są tu wiersze o zwierzętach, pogodzie i zjawiskach przyrodniczych, dźwiękach i ciszy. Idealne dla przedszkolaków, pozwalają z humorem poznawać otaczający świat flory i fauny, ale i poezji. Bo nie brakuje tu środków poetyckich, które nazywając, nie robią tego wprost, a przez grę słów i skojarzeń, zmuszają do uruchomienia wyobraźni.

Bardzo mało pojawia się nowych książek z wierszami dla dzieci. Bardzo mało czyta się dzieciom wierszy. To wielka szkoda, bo poezja cudownie oswaja z językiem, buduje plastyczne obrazy, kształtuje wyobraźnie i wrażliwość na słowo. W „Orkiestrze świata” czuć echa naszych klasyków: Tuwima, Brzechwy, Chotomskiej — lekkość i zabawę w budowaniu poetyckich obrazów. Zaskakujące skojarzenia, zabawa słowem — spodoba się maluchom, tym bardziej że czytane na głos brzmią świetnie! Dają pole do popisu, skupiają uwagę dźwiękonaśladowczymi wyrazami — można czytać je w przedszkolu, szkole, w domu, bawić się głosem i intonacją. Mają energię i zadzior, a także rymy, które nadają wierszom rytm i wpadają w ucho.

Książkę zilustrowała w swoim stylu Kasia Walentynowicz. Kredka, kolory, energia, żywioł. Trochę jak rysowane ręką dziecka, miejscami rozedrgane, w innych — sprawiają wrażenie tworzonych w skupieniu i z pieczołowitością. Zachwycają marginesy — przywodzą mi wspomnienie szlaczków w pierwszych szkolnych zeszytach (rysowaliście?) - kwieciste i roślinne motywy odpowiadające zmieniającym się porom roku są po prostu piękne!

Książka została wydana przez wydawnictwo Wolno we współpracy z Teatrem Lalek „Pleciuga" w Szczecinie, który na podstawie tekstów przygotował muzyczny spektakl dla dzieci „Orkiestra świata, czyli bajki leśnej szajki?". 

Orkiestra świata,
Magdalena Mrozińska,
il. Kasia Walentynowicz,

wyd. Wolno, 2022,
oprawa twarda,
wymiary 170 × 225 mm,
stron 60,
cena 40 zł,
wiek: od 3 lat.
Komentarze