Złoty pociąg i inne zagadki historii sztuki w Polsce, Łucja Malec-Kornajew, il. Aleksandra Gołębiewska

 

Zaskoczyła mnie ta książka. Jak widzę w tytule czy podtytule hasła zagadki detektywistyczne, czy biuro detektywistyczne to już czuję się zmęczona. Widmarkopodobne książki wyrastają jak grzyby po deszczu, Dużo ich, a przyświecający im wzór jest tak widoczny, że odbiera to chęć czytania.
W tym przypadku — nie ukrywam — haczykiem dla mnie był dalszy ciąg tytułu, ta historia sztuki, a rozdział „Nikifory-fałszywki” sprawił, że musiałam tę książkę sprawdzić.

No i dobrze, bo „Złoty pociąg i inne zagadki historii sztuki w Polsce” to bardzo ciekawa pozycja nie tylko dla miłośników detektywistycznych wątków, ale i dla wszystkich ciekawych dobrych historii. A tu tych historii nie brakuje i to z rynku sztuki. Marzy mi się, aby takie książki trafiły w ręce nauczycieli plastyki w szkołach i były pomocą dydaktyczną — tak podane informacje miałyby szanse zainteresować dzieci w szkołach z pożytkiem dla ich wiedzy.

Jedna bohaterka Fishka, 12 zagadek do rozwiązania. Fishka jest przewodniczką, która po godzinach wdziewa czerwony berecik, na ramię zarzuca wypchaną niezbędnymi akcesoriami torbę, wskakuje na rower i wyrusza na kolejne detektywistyczne śledztwa. Tak, Fishka jest detektywką! A śledztwa, które prowadzi, kręcą się wokół dzieł sztuki... Autorka Łucja Malec-Kornajew wie, o czym pisze — jest historykiem sztuki i przewodniczką, dzięki czemu tekst jest pełen ciekawostek i zaskakujących informacji, które podane są lekko i z humorem. Trafią do dzieci - jestem przekonana.

Fishka to żywioł! Ta dziewczyna ma tyle energii, że rozsadza książkę, pomysłowa, żywiołowa, trochę przemądrzała. Ile Fishka ma lat? Czy to młoda kobieta (pracuje jako przewodniczka), czy pełna temperamentu dziewczyna? Ma dużą wiedzę i umiejętność logicznego myślenia i składania elementów w całość. Do pozazdroszczenia. Tak czy siak, lecimy razem z nią strona po stronie, przez te wszystkie historie i zagadki. 

Wciągające i ciekawe są te opowieści! Zdecydowanie nie tylko dla pasjonatów historii sztuki to opowieści dla wszystkich — i dzieci i całkiem dużych czytelników. Razem z Fishką szukamy Bursztynowej Komnaty i Złotego pociągu, poznajemy historię obrazu „Dama z łasiczką”, dowiadujemy się o nikiforowych fałszywkach i innych ciekawych i intrygujących wydarzeniach na historycznym podwórku. 

Na początku musiałam się oswoić z zamieszaniem na stronach, bo tu się dzieje nie tylko w treści, ale i na ilustracjach, których jest dużo. Dużo jest też ramek, rameczek, jednak nie na tyle, żeby się zmęczyć. Zdecydowanie jestem na tak i już robię miejsce na mojej półce z książkami o sztuce na kolejne części, bo będą!


Śledztwa detektywki Fishki:
1. Bursztynowa Komnata, czyli jak zgubić… duży pokój
2. Lista Grundmanna, czyli strategia wiewiórki
3. Złoty pociąg
4. Kradzież obrazu Lorenza Lotta
5. Co mówi Cecylia?
6. Skandaliczna kradzież ołtarza (w dodatku mariackiego!)
7. Delfinek w Wiśle
8. Kradzież Rafaela. Gdzie jest As?
9. Złoty sen, czyli o skarbach w Środzie Śląskiej
10. Figliki, czyli o grzebaniu w jaskiniach
11. Kazania świętokrzyskie, czyli o zasadach kreatywnego recyklingu
12. Nikifory-fałszywki


Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce,
Łucja Malec-Kornajew,
il. Aleksandra Gołębiewska
Wydawnictwo: Znak emotikon, 2022
Stron 80
Format: 240  
Cena : 59,99 zł,
wiek 6+Komentarze

Prześlij komentarz