O bracie, który nie opowiadał bajek, Magda Lic, il. Agnieszka Żelewska


Kolejna części z serii Bajka Plasterek (z uwagą śledzę wszystkie). I pierwsza, która autentycznie mnie poruszyła. Muszę Wam się przyznać, że gdzieś szarpnęła mnie w środku tak, że się popłakałam. Wzruszyła, ale i na koniec pocieszyła, utuliła.
To historia dwóch braci, którzy mają dobre relacje, są blisko. Starszy - 16-letni Paweł - jest pasjonatem przyrody, ma ogromną wiedzę o egzotycznych zwierzętach i marzy o wyprawie na Madagaskar. Młodszy - 8-letni Piotrek — jest słuchaczem, zafascynowanym opowieściami brata, chłonie je z wypiekami na twarzy i jak to młodszy brat — z podziwem, choć stara się tego za bardzo nie okazywać.

I przychodzi choroba, która po jakimś czasie zabiera Pawła. Rodzicom jest ciężko, ciężar opieki nad Piotrkiem przejmuje dziadek, który w czasie pobytu Pawła w szpitalu, zamieszkał z nimi. Piotrek nie radzi sobie z chorobą brata, tęskni, złości się, czuje się osamotniony i smutny. Na szczęście obok jest mądry dziadek, który jest dużym wsparciem dla wszystkich i rodzice, którzy wiedzą, że choć stracili jedno dziecko — mają drugie, któremu jest tak samo trudno, jak im. Nie zamykają się w bólu, rozmawiają, chodzą na cmentarz, Paweł jest nadal z nimi, choć już nie fizycznie.

Nie zapominają też o swojej małej rodzinnej tradycji: w urodziny Pawła zawsze rozmawiali o wakacjach i planowali letni wyjazd. Tym razem też to robią, a miejscem, do którego chcą pojechać, jest ku zaskoczeniu Piotra, Madagaskar. Marzenie Pawła. Miejsce, o którym opowiadał i do którego chciał zabrać młodszego brata, a nawet założyć blog o ich wyprawie. Spełniając to marzenie w jego imieniu, będą bliżej i jeszcze bardziej razem.

Kolejna książka, która ma przynieść pocieszenie w czasie żałoby, plasterek na ranę w sercu, ukajacz smutku, ale i pomysł na to, jak mimo ogromnej straty — nie stracić i ocalić tyle, ile się da. Bajki wydawane przez Fundację Hospicyjną to książki z misją i celem, które myślę, że wypełniają, bo przynoszą małym czytelnikom to, czego w trudnej sytuacji potrzebują. Otuchę i wsparcie.

Opowiadając o tej książce, nie można nie wspomnieć o ilustracjach, które pięknie współgrają z treścią. Agnieszka Żelewska tchnęła w obrazy mnóstwo uśmiechu i ciepła. Soczyste ilustracje przenoszą nas w świat dzikich zwierząt, o których tak lubił opowiadać Paweł, ale i oddają emocje jego brata i rodziny w czasie żałoby.


O bracie, który nie opowiadał bajek,
Magda Lic,
Ilustracje: Agnieszka Żelewska,
wyd. Fundacja Hospicyjna,
Format: 20,5 x 20,5 cm
Liczba stron: 48
Oprawa: twarda
Seria: Bajka „Plasterek”,
cena 29,90 zł
wiek: 4-9 lat.

Komentarze