O żałobie: jak pomóc przeżyć dziecku stratę [cztery książki z serii Bajka Plasterek Fundacji Hospicyjnej]Cztery różne książki. I jeden niezwykle ważny i trudny temat, opowiedziany przez dwie autorki i namalowany przez trzy ilustratorki. Śmierć kogoś bliskiego, kogoś najważniejszego, kogoś, kto zostawia po sobie pustkę nie do zapełnienia. Mamy, taty, dziadka, ale i ukochanego zwierzątka... Jak ma sobie z taką stratą poradzić dziecko?

Każda z historii opowiedziana jest w sposób niezwykle ciepły i mądry, poetycki i subtelny. Z dużą delikatnością Każda z nich jest jak plaster na ranę — dlatego też seria nazwana jest Bajką Plasterkiem. To bajki terapeutyczne, nad merytoryczną stroną czuwały psycholożki.

To książki do czytania z dziećmi i dzieciom w żałobie, ale i ich bliscy dorośli znajdą tu wskazówki, jak być przy dziecku i je wspierać. Jak pomóc mu zachować pamięć o osobie, którą kocha i sprawić, by ta osoba choć zniknęła — była blisko.

Ciekawa fabuła i piękne ilustracje sprawiają, że chce się do każdej z tych książek wracać. Na końcu z każdej z nich jest prezent dla czytelnika: a to przepis na pyszną, czarodziejską szarlotkę, a to rada, jak zrobić własnoręcznie album na zdjęcia, jak urządzić własny ogródek czy po prostu miejsce na napisanie własnej bajki.

Seria "Bajka Plasterek" wydawana jest w ramach programu "Tumbo Pomaga".Zaczarowany ogród Dziadka, Aida Amer, il. Agnieszka ŻelewskaAntek i jego starszy brat mają dziadka, który codziennie odbiera ich ze szkoły, przynosi niespodzianki, dużo rozmawia i tłumaczy im świat. Chłopcy uwielbiają dziadka jego ogród, pełen roślin i drzew. Dziadek bardzo dba o niego i pięknie opowiada o wróżkach i skrzatach, ukrytych między liśćmi i o róży babci. Gdy dziadek umiera, znajomy świat rozpada się — rodzice chłopców są smutni, a tęsknota za kochanym człowiekiem, tak wielka, że dzieci są zagubione. Trudno jest zrozumieć śmierć, szczególnie kiedy ma się kilka lat. Rodzina postanawia zaopiekować się ogrodem dziadka, dbać o niego — to okazuje się cudownym sposobem, na zbliżenie się do nieobecnego — wspólne rozmowy i wspomnienia sprawiają, że Dziadek — choć fizycznie go nie ma — nadal jest blisko.


Zaczarowany ogród dziadka
Aida Amer,
il. Agnieszka Żelewska,
Fundacja Hospicyjna,
Format: 200 x 200 mm,
Ilość stron: 48,
Bajka Plasterek,
wiek 4-9 lat,
cena 27.90 zł.

Trzecie życzenie Tumbo, Magda Małkowska, il. Agnieszka Żelewska
Co może się wydarzyć, gdy w przydomowym ogródku pojawi się... słoń? Rodzina Jarząbków, czyli mama, tata, Bartek i Kasia nie kryją zaskoczeni. Za to Tina, gąska i ulubienica mamy — jest zadowolona, bo zdążyła już poznać Tumbo i polubić. Kiedy mija pierwszy szok — no bo jak to słoń w ogródku? Do tego mówiący ludzkim językiem? — i jasne jest, że słoń zostaje, to wszyscy się cieszą — to niezwykłe mieć takiego gościa! Piękne lato trwa, jest miło, jest dobrze, jest rodzinnie i ciepło. Dni mijają i przechodzą w miesiące. Tę sielankę przerywa śmierć Tiny — wszyscy bardzo ją przeżywają, bo kochali gąskę. Mama zamyka się w pokoju, dzieci milczą, każdy zamyka się w sobie z emocjami. Tumbo tego nie rozumie, Tumbo wie, że takie przeżywanie żałoby nie jest dla nikogo dobre. Słonie inaczej to rozwiązują. Namawia rodzinę na pogrzeb, bo wspólne pożegnanie się z kimś, kto był ważny — jest potrzebne, tak jak potrzebne jest miejsce pochówku, który można odwiedzać, bo robi się lżej. I nie jest rozdrapywaniem ran. Słoń uczy rodzinę, jak przeżyć rozstanie krok po kroku. Uczy, że gdy będą rozmawiać o Tinie, wspominać ją i różne wydarzenia z ich wspólnego życia — ona w jakiś sposób z nimi będzie.

Trzecie życzenie Tumbo
Magda Małkowska
Il. Agnieszka Żelewska,Fundacja Hospicyjna,
Format: 200 x 200
Ilość stron: 48,
wiek 4-9 lat,
cena 20,70 zł.


Czary mamy, Magda Małkowska, il. Magda Beneda
Mama pięcioletniego Jasia jest prawdziwą czarodziejką! Jak robi szarlotkę, to pachnie ciastem na całym podwórku! Potrafi też przecudownie opowiadać bajki i szyć cudeńka, nie tylko ubrania, ale i zabawki. Czy jednak jest czarodziejką, skoro nie potrafiła zaczarować samochodu, który ją potrącił? Czarodziejka by nie umarła! Jaś jest przeraźliwie samotny i smutny i bardzo tęskni za mamą. Rozumie go jedynie kolorowy wilczek, uszyty przez mamę tuż przed wypadkiem. Kiedy wilczek znika — Jaś jest zdruzgotany. Może wilczki też umierają? Chłopiec nie dzieli się z nikim, tym, co czuje — z tatą mają niepisaną umowę — unikają tematów, które bolą. Rozmawiają o rzeczach codziennych, a ich serca otoczone są wysokim murem. Wilczek jednak wraca... i otwiera serca, zbliżając do siebie pogrążonych w żałobie ojca i syna. W domu znowu pachnie szarlotką. Czary mamy? Koniecznie przeczytajcie!

Czary Mamy
Magda Małkowska
il. Magdalena Beneda,
Fundacja Hospicyjna,
Format: 205 x 205
Liczba stron:48
Oprawa: twarda,
wiek 4-9 lat,
cena 20.70 zł.Za siódmą górą, Magda Małkowska, il. Hanna Kmieć


Po długiej chorobie odchodzi tata. Tata, który pięknie opowiadał bajki. Mama, która została sama z dwójką dzieci, większą część uwagi poświęca malutkiej Hani. 8-letnia Miłka jest starsza, więc powinna zrozumieć. A Miłka jest zła — na tatę, bo umarł i go nie ma, na mamę, bo ma czas dla Hani, a dla niej już nie, na Hanię, bo ... Na szczęście pewnego dnia, który miał wyglądać jak wszystkie pozostałe — jest inaczej. Mama słyszy Miłkę i dostrzega tęsknotę dziewczynki za ojcem i jego bajką o czekoladowym rumaku... Rozmowa, bliskość, szczerość potrafią zdziałać cuda. A Miłka wie, że „jak się kogoś kocha, to on nie znika”.


Za siódmą górą
Magda Małkowska,
il. Hanna Kmieć,Fundacja Hospicyjna,
Format: 200 x 200 cm
Ilość stron: 40,
wiek:4-9 lat,
cena 27,90 zł.
Komentarze