Tańcz, Córko Księżyca!, Kouam Tawa, il. Fred Sochard


Rytm, pieśń i taniec — to sedno afrykańskiej tradycji, kultury, sztuki. Słychać w tej książce dźwięki afrykańskich rytmów wystukiwanych na tam-tamach, czuć upalne powietrze i suchość w ustach. A w oczach feeria barw!


„Tańcz, Córko Księżyca” wizualnie odurza, oszałamia, wciąga. Jest tu dzikość i niezwykła malowniczość (te głębokie, ciepłe kolory). Ale siłą tej książki, to, że porusza, że się o niej myśli i i wraca jest tekst — uwodzący melodyjnością rytmu i powtarzalnością, w której brzmią echa afrykańskich pieśni — pełen prawd, przekazywanych w plemionach z pokolenia na pokolenie.

Rodzimy się i żyjemy wśród ludzi. Razem budujemy społeczność, nasze decyzje i kroki mają wpływ nie tylko na nasze życie, ale i życie innych. O nas świadczą nasze uczynki i to, co dajemy — nie wiek, nie wygląd. Szacunek i uznanie, które zdobywamy, rzutuje na to, jak nas widzą. I choć może zmarszczek przybywa, i życie jak słońce chyli się ku zachodowi — widzimy takich ludzi ciągle pełnych werwy i energii, pięknych, bo jesteśmy nie tylko ciałem, ale istotami z duszą i energią — myślami, czynami i słowami, które wysyłamy w świat.

To wędrująca drogą starowinka, zgarbiona i podpierająca się laską nie jest staruszką — cały czas jest tą młodą dziewczyną, której taniec porywał mieszkańców, zachwycał i dawał nadzieję, radość i zapewniał uniesienia. To piękna — i niezwykle śpiewna — opowieść o przemijaniu, młodości i starości, tym, co ważne, co zostaje. To ważny głos mówiący o szacunku dla starszych i starości — człowiek w środku jest taki sam, tylko ciało odmawia posłuszeństwa. Warto o tym pamiętać. Ta książka wzrusza i zmusza do zastanowienia.
To też dla nas, Europejczyków — uchylone okienko do innej kultury, okazja do kontaktu z literaturą z Czarnego Lądu.
Wydawnictwo Zakamarki zaskakuje i to jak! Po książkach przede wszystkim skandynawskich pisarzy (i kilku spoza półwyspu) pokusiło się o wydanie książki kameruńskiego poety, dramaturga i pisarza dziecięcego z ilustracjami francuskiego ilustratora — jako czytelniczka czekam na więcej!

Tańcz, Córko Księżyca!,
Kouam Tawa,
il. Fred Sochard,
wyd. Zakamarki, 2019
stron 44
oprawa twarda
26 cm x 26 cm
wiek: 3+
cena: 34.90 zł.
Komentarze