Feralne Biuro Śledcze: nowa seria detektywistyczna dla dzieci [Sven Jönsson, il. Zosia Dzierżawska]


Polacy nie gęsi ... Czytamy te serie detektywistyczne pisarzy skandynawskich, swoich nie mamy? Mamy! Choć nazwisko autora może zmylić (i o to chodzi), to realia w książkach już nie. Są nieco przerysowane i autor, nawiązując mocno do konwencji kryminalno-detektywistycznej trochę sobie z niej żartuje  czyta się wybornie. Jest po prostu zabawnie.


W kilku słowach: świetnie wydana seria dla dzieci, które zaczynają samodzielną przygodę z czytaniem. Okładka (dotknijcie ją!), papier, kolory, czcionka,
Wiem, że rodzice szukają takich książek: żeby było nie za dużo tekstu (ale i nie za mało!), duża i czytelna czcionka (plus sporo światła na stronach) — dla oczu nieprzywykłych jeszcze do czytania, a treść dowcipna, wciągająca i zmuszająca do pogłówkowania.

Na końcu książki młody czytelnik może się wykazać i poćwiczyć rękę pisząc raport końcowy — jest na to specjalnie wydzielone miejsce.

Na razie ukazały się dwie części serii Feralnego Biura Śledczego: „Zatruty spinner” i „Śliska sprawa”, które sprawiają, że nabieramy apetytu na więcej. Na stronie wydawnictwa można podejrzeć kolejną okładkę trzeciej części pt. "Telefon Oliwki".Zatruty spinner, Sven Jönsson, il. Zosia Dzierżawska
Pierwsza część serii i początki działalności detektywistycznego biura, które tworzą Agent Czajka, inspektor Zamęt, Boksi Roksi (dwójka ostatnich z ogłoszenia) i Kot Biurowy Biały. Trzy osoby, różne charaktery, temperamenty i predyspozycje. I zwierzę, które kiedyś miało „lepsze usposobienie". Pierwszy telefon od klienta, zdesperowanego dyrektora szkoły w Kłopotkowie — Czesława Wacława. W szkole szerzy się epidemia! Kto za nią odpowiada i dlaczego? Czy naszym detektywom uda się rozwikłać tę zagadkę?

Zatruty spinner,
 Sven Jönsson,
Ilustracje: Zosia Dzierżawska,
wyd. Bajka,
Oprawa twarda, matowa,
Format: 140 x 190 mm,
Stron: 64,
Cena okładkowa: 29,90 zł,
wiek: od 7 lat.
 

 Śliska sprawa, Sven Jönsson, il. Zosia Dzierżawska

Coś takiego... Słyszeliście kiedykolwiek, żeby skradziono lód z lodowiska?  W Kłopotkowie - mieście, w którym działa Feralne Biuro Śledcze doszło do takiego zaskakującego przestępstwa. Jakby tego było mało, widziano w miasteczku błąkającego się samotnie pingwina (pingwina przylądkowego, jakby ktoś był dociekliwy), a jeden z detektywów wrócił z pracy operacyjnej do biura z diamentem pod podeszwą... W opowieści występuje jeszcze Kwidon Pracz, kierownik Miejskiego Schroniska dla Zwierząt i Arnold Biceps, przedsiębiorca niepokorny.


Śliska sprawa,
Sven Jönsson
Ilustracje: Zosia Dzierżawska,
wyd. Bajka,
Oprawa twarda, matowa,
Format: 140 x 190 mm,
Stron: 64,
Cena okładkowa: 29,90 zł,
wiek: od 7 lat.Komentarze