Kobiety i nauka. One zmieniły świat, Rachel Ignotofsky


Książki z serii Art trzymają poziom — można kupować je w ciemno i nie będzie się żałować. Piękne, albumowe wydania zachwycają i różnorodną tematyką i starannością wydania, doborem autorów i ilustratorów. Kolejna książka, którą mam w rękach sprawia, że mruczę z zadowolenia.


„Kobiety i nauka. One zmieniły świat” idealnie wpisują się w modny ostatnio nurt książek „girl power” — pokazują siłę i moc kobiet, które, choć miały trudniej (brak równości, dyskryminacja płci, brak praw obywatelskich i trudności z dostępem do nauki) to osiągnęły tak wiele. Krótkie, treściwe opowieści o 50 wspaniałych kobietach — matematyczkach, filozofkach, programistkach komputerowych, wynalazczyniach, psycholożkach, kosmonautkach, biolożkach, geolożkach, które dzięki uporowi i pasji robiły to, co kochały i robiły to doskonale! Opowieści otwiera żyjąca w IV wieku n.e. Hypiatia ( astronomka, matematyczka i filozofka), a zamyka Maryam Mirzakhani, matematyczka z Iranu (ur. 1977).

Każdej z kobiet poświęcona jest jedna rozkładówka: po lewej stronie — ilustracja, po prawej biograficzna notka. Dla utrwalenia ważniejsze dokonania i osiągnięcia czy motywujące myśli bohaterek  tekstu przy ilustracji, wyimki z tekstu na marginesach. Dobrze się czyta — biografie nie są przegadane, fakty z życia i ciekawe, często zaskakujące dla nas wydarzenia, bo te wielkie odkrywczynie, kobiety nauki w męskim świecie nie miały łatwo — musiały wykazywać się i odwagą i hartem ducha i mocno przeć do przodu, nie zrażając się niepowodzeniami. Szklane sufity i dominacja mężczyzn, przekonanych o swojej wyższości i większej inteligencji — zgrzyta się zębami, czytając.
Temat równości społecznej i praw obywatelskich ciągle jest tematem budzącym emocje. Dziękujmy sufrażystkom i bojowniczkom o równość za to, że dzisiaj jest inaczej, choć nadal nie idealnie i ciągle jeszcze wiele jest do zrobienia.

Biografie niezwykłych kobiet to nie wszystko, co znajdziemy w książce Rachel Ignotofsky - poznamy ciekawostki związane z narzędziami laboratoryjnymi, dowiemy się, jak wyglądają statystyki dotyczące zatrudnienia kobiet zajmujących się nauką, obejrzymy przełomowe  momenty w historii i dokonania kobiet w edukacji i nauce rozpięte na osi czasu.  Na końcu książki jest też słowniczek wyjaśniający naukowe pojęcia, z którymi spotykamy się wewnątrz książki. 

"Kobiety to połowa mieszkańców naszego świata, dlatego nie możemy pozwolić sobie na ignorowanie ogromnej siły ich umysłów" pisze Rachel Ignotofsky w podsumowaniu. Nie możemy!
To idealna lektura dla dziewczyn i chłopców, pokazująca, że ani kolor skóry, ani płeć nie mają wpływu na to, kim jesteśmy i co możemy osiągnąć.

Ciekawe ilustracje i kolory: eleganckie i stonowane szarości przełamywane głębokimi i ciepłymi kolorami. 

Kobiety i nauka. One zmieniły świat,
Rachel Ignotofsky,
Tłum. Paulina Błaszczykiewicz,
Seria/cykl: ART, wyd. Art Egmont
Oprawa twarda,
cena 49,99 zł
wiek od 7 lat.Komentarze