Pająki tkają sieć...Ciekawe dlaczego?

Żyjemy w symbiozie z pająkami. Nasz balkon zamieszkuje kilka dobrze już znanych nam osobników. Dzieci oglądają pajęczyny, tkane z godnym podziwu uporem; mąż fotografuje - ciesząc się z udanych ujęć i zbliżeń, a ja.... no cóż, staram się trzymać od nich w przyzwoitej odległości ;) Choć one niekoniecznie - kilka egzemplarzy odkryłam w najmniej spodziewanych miejscach w domu - a jeden o zgrozo! ukrył się w moim szlafroku wiszącym w łazience. Kiedy zauważyłam, że coś po mnie chodzi - myślałam, że dostanę zawału, ciekawe co pomyśleli sąsiedzi, bo mój okrzyk obudziłby umarłego ;)  Choć nie przepadam za tymi stworzeniami, to - gdy nie ma nikogo, kto mógłby zrobić to za mnie - łapię je do słoika i wynoszę na balkon.
Na fali naszych letnich zainteresowań kupiłam Frankowi książkę  Pająki tkają sieci z serii Ciekawe dlaczego?
Do poczytania w jeden-dwa wieczory. Lektura mojemu 4.5 latkowi bardzo przypadła do gustu, sporo się z niej dowiedzieliśmy o świecie owadów, i co nas bardzo interesuje: pająków. Choć nie ukrywam, że czytając niektóre fragmenty, otwierałam szeroko oczy ze zdziwienia i ściszałam głos... jednak mój Franek w lot wyczuwał, że tu będzie najfajniejsze - i nie było zmiłuj, musiałam czytać :) 

Ukochane historyjki Franka? o żuku grabarzu, który nie ma za grosz szacunku dla zmarłych (Kto kopie groby, a potem je okrada?). 

(...)
Kiedy znajdują zwłoki zwierzęcia, kopią pod nimi, aż ciało zapada się pod ziemię. Wtedy składają jaja wewnątrz ciała i przykrywają je na nowo glebą. Gdy z jaj wykluwają się młode, czeka na nie dobrze zaopatrzony sklep mięsny. (...) 

Hmmmm...... albo o chrząszczu z rodziny biegaczowatych, który strzela w swoich wrogów pociskami gorącego, piekącego płynu. Kiedy pocisk zostaje wystrzelony, wydaje ostry trzaskający dźwięk niczym malutka broń przy wystrzale (Mama, on puszcza trujące bąki! ha, ha, ha). Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć, nie powiem ;) Takich ciekawostek jest tu wiele. Fajna lektura dla przedszkolaków, dla których informacje encyklopedyczne podane na poważnie są za trudne i za nudne. Do tego wiadomości są podane w ciekawy dla przedszkolaków sposób (i dla starszych dzieci też), z ciekawymi ilustracjami i humorystycznymi rysunkami. Na pewno sięgniemy też po inne części. 
Pająki tkają sieć i inne pytania na temat owadów z serii Ciekawe dlaczego?,
Wydawnictwo Olesiejuk sp. z o.o

Na zdjęciach nasi sąsiedzi z balkonu; prawda, że urodziwi?

Komentarze