Pewnie, że Lotta umie jeździć na rowerze, Astrid Lindgren


Lotta to moja ulubienica, absolutny hit! Przyznam, że poza Dziećmi z Bullerbyn i Pippi twórczość Astrid Lindgren raczej była mi obca. Widzę, że wraz z chłopakami mamy dużo do uzupełnienia, i cieszę, się, że tyle miłych lektur przed nami. Frankowi też bardzo podobała się ta opowieść.


Lotta to zwyczajna dziewczyna, najmłodsza z trójki rodzeństwa, i trochę dryfująca na jego obrzeżach ;), bo dzieli ich spora różnica wieku. Jonas i Mia-Maria trzymają się razem, chodzą do szkoły i mają swoje sprawy. Lotta za wszelką cenę chce im dorównać, choć ma tylko pięć lat. Jest uparta, jak sobie coś postanowi to musi to zrobić. Jak choćby pojeździć na rowerze: Pewnie, że umiem jeździć na rowerze!
Z zazdrością patrzy jak brat z siostrą jechali na rowerze do szkoły, a raczej pędzili w dół ulicy, aż gwizdało! Była zła, bo też tak chciała. Ale nie miała roweru, tylko stary trzykołowy. Wieczorem, zasypiając z Niśkiem (ukochaną przytulanką) opracowała plan: Jeśli na urodziny nie dostanę roweru, to pójdę i zwędzę jakiś. Po kryjomu.

I jak postanawia tak czyni. Czyj rower zwędzi dwa dni później w dzień urodzin?, co się potem wydarzy? jak zakończy się jazda na rowerze?
Świetnie napisana książka, cudownie zilustrowana, bliska dziecku, jego postrzeganiu świata, problemów i radości. Lotta krzyczy, złości się. Lotta nie zawsze zachowuje się idealnie, jest zwyczajnym dzieckiem,  z różnymi  humorami i nastojami, a przez to tak bliska małym czytelnikom. Pięknie pokazana jest rodzina - gdzieś między wierszami czuć dużo miłości i szacunku do dzieci, rodziców...Podoba mi się miasteczko, w którym żyje opisana rodzina - wspierający się sąsiedzi, życzliwi i serdeczni.
No i kolejny raz przekonałam się, że książki wyd. Zakamarki można brać w ciemno. Wszystkie są fantastyczne!Pewnie, że Lotta umie jeździć na rowerze, Astrid Lindgren
ilustracje Ilon Wikland,
Wydawnictwo Zakamarki
Poznań 2007 r.
Komentarze

  1. Piękne ilustracje! Astrid jest mi teraz bardzo bliska, kilka dni temu czytałam jej biografie, zresztą opis na blogu! Każda jej książka jest wyjątkowa!
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Pożyczyłam w bibliotece ksiązkę poświęconą dzieciństwu A.L. - dla dzieci. Jestem bardzo jej ciekawa.
    Pozdrawiam, a na bloga oczywiście zajrzę :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz