Wbrew naturze, zbiór opowiadań

Wbrew naturze to zbiór opowiadań 17 autorów wydany przez Wydawnictwo AMEA.
Opowiadania są różne tak jak różni są piszący je autorzy. Wspólnym mianownikiem  jest temat - starość. Temat mało popularny, bo przecież żyjemy w czasach kiedy gloryfikowana jest młodość. Starość jest wstydliwa, ukryta, często chora i bezradna, często samotna.
Ta książka to mocny głos, to krzyk - starość jest, i ciebie kiedyś też dopadnie. Nie da się jej pominąć!
Mamy tu opowiadanie o dziewczynie, która odwiedzała w młodości w ramach harcerskich dyżurów starą, niewidomą Niemkę panią Hedwig (Pani Hedwig Anny Janko) i czytała jej książki, najczęściej Rozmyślania Marka Aurelisza. Jest tu historia córki, która opiekuje się matką przez jej ostatnie miesiące życia (Stary, starszy, trup Hanny Samson) czy opowieść męża o zmarłej żonie, której ostatnie lata życia zabrał Alzheimer (Na deskach Romana Lipczyńskiego).
Mocne, bolesne, bez znieczulenia. Książka porusza, nie pozostawia obojętnym. Starość różnie tu wygląda, czasem dramatycznie, czasem absurdalnie, czasem jest filozoficzna, czasem smutna i samotna. Dobra literatura, świetne opowiadania...


Wbrew naturze, zbiór opowiadań 17 autorów
Wydawnictwo AMEA,
fotografie Roman Lipczyński,
Wydanie I,
Kraków,
2010 r.

Komentarze

 1. Chyba muszę przekonać się do opowiadań, recenzja jest świetna i bardzo zachęcająca i jeżeli ta książka wpadnie mi w ręce z chęcią przeczytam!
  Pozdrawiam,
  Kass

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytaj, to jedna z tych książek, która zapada w pamięć, uwiera, skłania do myślenia i większej empatii
  m.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz