Historyjki o Alicji, która zawsze wpadała w kłopoty, Gianni Rodari

 Rodari - jeden z najlepszych autorów książek dla dzieci we Włoszech (nagroda im. Hansa Andersena, 1970) plus ilustracje Pawła Pawlaka - czy ta książka może się nie podobać? Zdecydowanie nie. To nie Alicja w Krainie Czarów, ale świat Alicji Rodari'ego jest równie zaczarowany, no bo, czy można odlecieć w bańce mydlanej? Albo poznać królową świetlików? To historyjki o dziewczynce, która ciągle wpadała w kłopoty i to dosłownie. Była tak malutka, że pijąc sok wpadała do butelki, puszczając bańki - do bańki, potrafiła wpaść do kranu i szuflady z obrusami, kałamarza, a nawet urodzinowego tortu. Dorośli przyzwyczaili się do nagłych zniknięć Alicji i po prostu często jej szukali. Czy Alicję tak wciągały marzenia i fantazje czy była taka malutka? To nie jest ważne, szczególnie dla dzieci, dla których świat realny i świat wyobraźni stale się przeplatają. Przepiękne ilustracje Pawła Pawlaka - polecamy!Historyjki o Alicji, która zawsze wpadała w kłopoty,
Gianni Rodari,
il. Paweł Pawlak,
przełożył Jarosław Mikołajewski,
Muchomor, 2003.

Komentarze

  1. Nie przepadam za Rodarim, ale do "Alicji" mam sentyment, bo to jedna z pierwszych książek kupionych mojej najstarszej córce, kiedy w księgarniach nie było jeszcze w czym wybierać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie ta książka "kupiła" przede wszystkim ilustracjami pana Pawlaka. Natomiast chłopaki z zainteresowaniem wysłuchiwali kolejnych historii o Alicji, zaśmiewając się z jej wpadek :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mogę się pochwalić, że mamy i czytaliśmy i bardzo się Alicja podobała - Kajtkowi i Natankowi i dzieciakom sąsiadów ;-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz